Informacje

 • "Ostatnia noc była tragiczna". Pożar szaleje, ambasada ostrzega Polaków

  12-07-2017 20:36

  Walka z pożarem trwa

  Od kilku dni płoną zbocza Wezuwiusza. Jak podali karabinierzy, przyczyną pożaru jest podpalenie.

  Kolejny dzień trwa walka z pożarami w kilku regionach Włoch. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Wezuwiusza, gdzie pożar szaleje na terenie parku narodowego. Ewakuowano tam mieszkańców okolicznych domów. W środę ponad 700 osób ewakuowano z ośrodka w Calampiso, gdy ogień dotarł aż do zbocza nad wioską. Palermo zaoferowało się pomóc uciekinierom.

  Ostatniej nocy spektakularny pożar na zboczach wulkanu widać było nawet z wyspy Capri w Zatoce Neapolitańskiej.

  Media poinformowały w środę o rosnącym zaniepokojeniu mieszkańców Neapolu i zwiększających się obawach, że płomienie mogą rozprzestrzenić się na pobliskie, często nielegalne wysypiska śmieci. Wtedy mogłoby dojść do poważnego skażenia środowiska.

  Calampiso: ucieczka z płomieni

  W środę ponad 700 osób trzeba było ewakuować z zagrożonego pożarem hotelu, gdy "ogień lizał klamki". Część turystów w panice rzuciło się w stronę portu, inni we względnym spokoju uzgodnili plan działania. Burmistrz Matteo Rizzo zaapelował do właścicieli łodzi i jachtów, by pomogli w akcji ewakuacyjnej. Nikomu nic się nie stało

  Zagrożona pożogą jest także prowincja Grotticelli, gdzie w niebezpieczeństwie jest rezerwat Zingaro. Władze rezerwatu regularnie apelują o interwencję śmigłowców gaśniczych, ale w potrzebie są inne miejsca, a pożar poważnie uszczuplił zasoby strażaków.

  To było podpalenie

  W akcji gaszenia płomieni na Wezuwiuszu uczestniczy osiem maszyn lotniczych, straży pożarnej pomaga wojsko i Obrona Cywilna. Z ustaleń karabinierów wynika, że rozprzestrzeniający się pożar to rezultat podpalenia.

  Mieszkańcy miejscowości San Vito niedaleko Neapolu mówią mediom, że z powodu pożaru trawiącego park narodowy na Wezuwiuszu nie śpią od tygodnia.

  - Ostatnia noc była tragiczna, mamy dym w domu - powiedzieli.

  Wiele pożarów

  W całym regionie Kampania od 15 czerwca do 10 lipca zanotowano 927 pożarów. Bardzo zaniepokojona sytuacją wokół Neapolu jest branża turystyczna, która obawia się krachu w obecnym szczycie sezonu.
  Poważne pożary zanotowano także koło Catanzaro w Kalabrii i na wyspie Lipari. Poprawiła się natomiast sytuacja wokół Mesyny na Sycylii, gdzie przez trzy dni płonęły lasy na pobliskich wzgórzach.

  W specjalnej nocie ambasada RP w Rzymie ostrzegła Polaków:

  - W związku z wysokimi temperaturami odnotowywane są pożary w południowych Włoszech. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do ewentualnych zaleceń lokalnych władz - podano.

  Każdego dnia pożary wybuchają także w rejonie Rzymu.

  Przyczyną kłębów dymu unoszących się nad wulkanem nie jest jego erupcja, ale pożar. Roślinność i lasy na zboczach Wezuwiusza płoną od kilku dni, ale we wtorek pojawiło się pięć nowych ognisk pożaru. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że zarządzono ewakuację mieszkańców i turystów, bo ogień zagraża domom.

  Pożar wulkanu

  Wezuwiusz to wulkan położony kilkanaście kilometrów od centrum Neapolu. Jest jednym z pięciu najgroźniejszych wulkanów świata i jednocześnie bardzo popularnym miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów, Zbocza wulkanu w wielu miejscach porastają krzewy i drzewa, m.in. pinie, dęby, klony i - rzadko tu spotykane - brzozy. Wulkan ostatni raz wybuchł w 1944 r. i od tamtego czasu nie daje oznak aktywności. Obecny pożar lasów na stokach Wezuwiusza wyglądem przypomina tamtą erupcję (porównanie poniżej).  Walka z ogniem

  Pożar na Wezuwiuszu próbuje opanować kilkuset strażaków, ale walkę z ogniem utrudnia gorąca (są 34 st. C), sucha i wietrzna pogoda. Zmienny kierunek wiatru powoduje, że ognień rozprzestrzenia się w różnych kierunkach. Stoki Wezuwiusza zaczęły płonąć już pięć dni temu, ale teraz pożar znacznie się powiększył. Najgorsza sytuacja jest w rejonie miejscowości Herkulanum (tu spłonął dom) i Ottaviano.

  Zdjęcia i filmy płonącego Wezuwiusza  Dym widać z kosmosu

  Dym z pożaru na Wezuwiuszu wznosi się na wysokość ponad 2 kilometrów i rozciąga na długości kilkunastu kilometrów. Smuga dymu widoczna jest na zdjęciach satelitarnych jako biały, wąski pas, na północny wschód od wulkanu.

  Zdjęcia płonącego Wezuwiusza dostaliśmy od Pana Krzysztofa, który jest w pobliżu wulkanu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Panie ekologu......
  Czyta Pan bez zrozumienia, przeciez to podpalenie!
  ~Warszawianka /2017-07-12 14:06
 • Do ekolog.
  W 79 roku też się musiało nieźle ocieplić...
  ~hehe /2017-07-12 07:41
 • to uchodźcy
  to uchodźcy poszukują ciepłego przyjęcia
  ~naziol /2017-07-11 19:13
 • wybuch Wezuwiusza
  No to teraz Włosi zapłacą za ocieplenie klimatu
  ~ekolog /2017-07-11 17:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...