Informacje

 • Ostrzegano, że wiatr może przewracać ciężarówki. Aileen nad Wielką Brytanią

  13-09-2017 20:48

  Nawałnica w Wielkiej Brytanii spowodowała wiele szkód

  Miejscami bardzo silnie wiało

  Foto: Jeremy Segrott/flickr.com (CC BY 2.0)/ventusky.com; Film: ventusky.com

  Nawałnica Aileen, która nawiedziła Wielką Brytanię, przyniosła ze sobą silny wiatr i intensywne opady deszczu w nocy z wtorku na środę. Spowodowała awarie prądu i utrudnienia w komunikacji.

  Ponad 70 tysięcy domów na zachodzie Wielkiej Brytanii, między innymi w Walii, było w środę rano pozbawionych prądu ze względu na przejście nawałnicy Aileen. Wczesnym popołudniem usunięto większość usterek i przywrócono normalne funkcjonowanie sieci.

  Najmocniejsze podmuchy wiatru odnotowano w południowej Walii, gdzie wiało z prędkością ponad 130 kilometrów na godzinę. W niektórych rejonach kraju wydano również ostrzeżenia, że wiatr może zdmuchnąć ciężarówki z jezdni.

  Ulewny deszcz był odnotowany w nocy w całym kraju. 35,4 litra na metr kwadratowy spadło w Północnym Yorkshire. Na wyspie Walney w hrabstwie Kumbria suma opadów wyniosła 27,8 l/mkw.

  - To jest całkiem duża suma, szczególnie jak na wrzesień. Prędkość wiatru taka jak ta – to jest prawdopodobnie trochę niezwykłe, takie silne wiatry w tej porze roku. Bardziej spodziewalibyśmy się ich w październiku lub listopadzie - powiedziała synoptyk z brytyjskiego instytutu meteorologicznego Met Office, Emma Sharples.

  Zniszczenia po wichurze

  Podczas porannych godzin szczytu wiele pociągów było opóźnionych ze względu na zerwane kable i połamane drzewa, które w nocy spadły na tory kolejowe. Wczesnym popołudniem już tylko jeden z przewoźników, Southern Rail, wciąż informował o opóźnieniach w ruchu.

  Wcześniej Met Office wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w trzystopniowej skali, alarmując o zagrożeniach związanych z pogodą.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...