Informacje
 • Osuwisko zebrało śmiertelne żniwo. 34 osoby nie żyją

  12-10-2018 13:04 W Ugandzie zeszła lawina błotna

  Co najmniej 34 osoby zginęły po osunięciu się ziemi w Ugandzie w Afryce. Ucierpiało miasteczko położone na zboczu góry Elgon. Zwały błota pogrzebały zwierzęta i zniszczyły domy.

  W Ugandzie, we wschodniej Afryce, osuwisko przetoczyło się po zboczach wygasłego wulkanu Elgon. Spadający zryw pozbawił życia co najmniej 34 osób. W wyniku tragedii zginęły również zwierzęta. Ziemia sunąca z góry niszczyła na swej drodze domy.

  Martin Owor, rządowy koordynator do spraw sytuacji nadzwyczajnych, przekazał, że lawiny błotne uderzyły w miasteczko, które położone jest na zboczu góry.

  - Większość ludzi została uwięziona na targu. Kiedy osunięcie ziemi zepchnęło do rzeki ogromne głazy, które przerwały jej nabrzeże, woda porwała ludzi - powiedział Owor.

  Sytuacja niepewna, mieszkańcy są niespokojni

  Według rzeczniczki Czerwonego Krzyża Irene Nakasiita sytuacja jest napięta. Mieszkańcy dotkniętych rejonów są zaniepokojeni. Jak podkreśliła w czwartek Nakasiita, z powodu utrzymujących się tego dnia opadów deszczu dojazd do terenów, które ucierpiały, był utrudniony.

  Deszczowa pogoda sprzyja osunięciom

  Góra Elgon położona jest na granicy między Ugandą i Kenią. W tym górzystym regionie często dochodzi do podobnych osunięć ziemi, zwłaszcza w porze deszczowej. Obecnie deszczowa aura, jedna z dwóch występujących co roku, panuje w kilku krajach afrykańskich.

  To nie pierwszy zryw

  W 2010 roku do osuwisk doszło na obszarze położonym 250 km od stolicy Ugandy, Kampali. Zginęło wtedy co najmniej 80 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...