Informacje
 • Padają rekordy ciepła. "Nie mogę pozbyć się wrażenia, że to nie w porządku"

  27-02-2019 09:46 20 stopni Celsjusza w Wielkiej Brytanii
  Przyroda budzi się do życia w Parku Narodowym Ujście Warty Foto: ENEX | Video: TVN24

  Poniedziałkowa temperatura w Wielkiej Brytanii pobiła kilka rekordów ciepła o tej porze roku.

  Poniedziałkowy poranek w Wielkiej Brytanii okazał się mglisty, zaś termometry wskazywały 2 stopnie Celsjusza. W ciągu dnia rozpogodziło się tak bardzo, że w hrabstwie Ceredigion w Walii temperatura sięgnęła 20,3 st. C. Tego dnia nawet w Algierii, Atenach, Rzymie czy na Ibizie było chłodniej.

  Rekordowe wyniki

  Temperatura, jaka panowała w Ceredigion, pobiła kilka dotychczasowych rekordów. Ostatnio tak wysokie wartości na termometrach w lutym zauważono w Greenwich w 1988 roku. Wtedy temperatura sięgnęła 19,7 st. C.

  To również pierwszy przypadek w historii Wielkiej Brytanii, kiedy w sezonie zimowym (od grudnia do marca) termometry pokazały więcej niż 20 st. C. Poniedziałek wpisze się w karty historii Wielkiej Brytanii jako dzień, w którym najwcześniej pojawiła się tak wysoka temperatura. Dotychczasowy rekord odnotowano 2 marca 1977 roku, kiedy termometry na lotnisku w Exeter wskazały 20,2 st. C.

  Więcej niż 20 st. C tego dnia było również w dzielnicy Northalt w Londynie (20,2 st. C) i Plas Gogerddan w zachodniej Walii (20,1 st. C).

  Gorąca mieszanka

  Jak podało brytyjskie biuro meteorologiczne (Met Office), niemal letnią pogodę powoduje połączenie wysokiego nasłonecznienia w całej Wielkiej Brytanii z napływem ciepłych mas powietrza z Afryki i Hiszpanii. Im dalej powietrze przemieszcza się w głąb lądu, tym bardziej się osusza i ogrzewa. Dlatego również w Londynie jest dużo cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku. - To niebywałe, że jest tak ciepło - stwierdził meteorolog z Met Office Alex Burkill.

  Średnia lutowa temperatura w Wielkiej Brytanii sięga około 8 st. C.

  Radość, ale i niepokój

  Pogoda cieszy Brytyjczyków, którzy szturmem ruszyli do parków. Dla nich to miła odmiana po zeszłorocznej zimie, kiedy musieli zmagać się z "Bestią ze Wschodu", która zafundowała im siarczysty mróz i intensywne opady śniegu.

  Wysoka temperatura niepokoi jednak niektórych polityków. Caroline Lucas z brytyjskiej Partii Zielonych powiązała panujące warunki atmosferyczne ze zmianą klimatu. Wezwała też rząd, aby "przebudził się" i zaczął walczyć z globalnym ociepleniem. - Tak samo jak każdy, lubię spędzać popołudnie w promieniach słońca, ale nie mogę pozbyć się wrażenia, że nie jest to w porządku - powiedziała.

  Według Met Office, skutki zmian klimatycznych w Wielkiej Brytanii będą odczuwalne jako zwiększenie ekstremalnych warunków pogodowych oraz skrajnej temperatury - coraz niższej i ponad przeciętnie wysokiej.

  Według biura, pogoda zmieni się pod koniec tygodnia. Już w czwartek na Wyspy powróci typowo brytyjska deszczowa aura.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...