Informacje

 • Papież: nauka musi podążać za logiką bezinteresowności i miłości

  18-11-2017 18:45

  Przemówienie na sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury

  Papież o uporczywej terapii ["Fakty" TVN] Foto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT | Video: TVN

  Papież Franciszek powiedział w sobotę, że nauka ma swoje ograniczenia, które należy uszanować "dla dobra ludzkości". Pozytywnie ocenił postęp w genetyce, ale przestrzegł przed ryzykiem "programowania" człowieka.

  W przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury, zorganizowanej pod hasłem "Przyszłość ludzkości: nowe wyzwania dla antropologii", papież Franciszek powiedział, że działalność naukowa nie może kierować się "logiką dominacji i siły". Jak zaznaczył, nauka, która znajduje fundament w planie Bożym, musi "podążać za logiką bezinteresowności i miłości" oraz służby.

  Medycyna i genetyka "pozwalają nam zajrzeć do najgłębszej struktury istoty ludzkiej i nawet interweniować, by ją zmienić; czynią nas zdolnymi do tego, by osłabić choroby uważane do niedawna za nieuleczalne, ale otwierają też możliwość określenia istot ludzkich przez programowanie niektórych cech" - oświadczył papież.

  - Musimy wyrazić naszą wdzięczność mężczyznom i kobietom nauki za ich wysiłki i zaangażowanie na rzecz ludzkości - ocenił. Jak przyznał, "nie zawsze umieliśmy okazać to uznanie dla nauki".

  Papież mówił też o robotach

  - Niesłychany postęp autonomicznych myślących maszyn, które już częściowo stały się składnikami naszego codziennego życia, zachęcają nas do refleksji nad tym, co jest właściwe człowiekowi i co różni nas od maszyn - zaznaczył.

  Nauka i technologia - zauważył papież - "pozwoliły nam pogłębić granice poznania natury, a zwłaszcza istoty ludzkiej, ale same nie wystarczą, by udzielić wszystkich odpowiedzi".

  - Pozostaje zawsze ważna zasada, zgodnie z którą nie wszystko to, co jest technicznie możliwe i wykonalne, jest jednocześnie etycznie do zaakceptowania - ocenił.

  Zdaniem papieża nauka, podobnie jak każda sfera działalności człowieka, ma "ograniczenia, które należy szanować dla dobra samej ludzkości, i potrzebuje poczucia etycznej odpowiedzialności".

  Franciszek przywołał słowa błogosławionego Pawła VI: "Prawdziwą miarą postępu jest to, czy ma za cel dobro każdego człowieka i całego człowieka".

  Liczne skarby wiedzy

  - Dzisiaj coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że konieczne jest czerpanie ze skarbów wiedzy zachowanych w tradycjach religijnych, mądrości ludowej, literaturze i sztuce, które dotykają głębi tajemnicy istnienia ludzkiego - zauważył papież.

  Wskazał też, że "postęp naukowy i technologiczny służą dobru całej ludzkości, z jego dobrodziejstw nie mogą korzystać tylko nieliczni". Zaapelował, by postęp nauki nie pogłębiał nierówności.

  W opinii papieża zmiany związane z technologią i nauką "skłaniają niektórych do myślenia, że znajdujemy się w szczególnym momencie historii ludzkości, niemal brzasku nowej ery i narodzin nowego człowieka, przewyższającego tego, jakiego znaliśmy dotąd".

  Dlatego jego zdaniem należy odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań.

  - Zostały one w części postawione z wyprzedzeniem przez literaturę i filmy science fiction, które były echem strachu i oczekiwań ludzi - dodał Franciszek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • hipokryzja jak zwykle
  niech dziadek przestanie wymądrzać się czego by tu zabronić innym i niech sam stworzy coś mądrego. ewntualnie niech zleci to innym i zfinansuje jeśli sam nie potrafi stworzyć. wtedy będzie mógł sobie mędrkować.
  ~machajrodon /2017-11-18 20:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Kwietniowe lato ma się ku końcowi. Przed nami pogorszenie pogody i spadek temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem układu niżowego znad Skandy...