Informacje

 • Paradise niczym strefa wojny. Szybkie badania DNA mają ułatwić identyfikację ofiar

  15-11-2018 21:29

  Miasto Paradise w zgliszczach

  Miasto Paradise przed i po pożarze Camp Foto: PAP/EPA/MIKE NELSON | Video: Biuro szeryfa hrabstwa Butte/Google Maps

  Strażacy próbują okiełznać pożary, które zabrały życie co najmniej 58 osobom. Miasto Paradise w Kalifornii przypomina strefę wojny, spłonęło tam prawie 8700 budynków. Władze chcą użyć specjalnej metody szybkiego oznaczania DNA, aby przyspieszyć identyfikację kolejnych ofiar.

  Ponad dziewięć tysięcy strażaków walczy w Kalifornii z najgroźniejszymi pożarami, jakie nawiedziły południowe Stany Zjednoczone. Camp Fire pochłonął miasto Paradise, a Woolsey Fire strawił setki hektarów na południu kraju.

  Szalejący żywioł

  W wyniku pożarów zginęło do tej pory 58 osób. Jak twierdzą władze, powodem niespotykanej do tej pory siły żywiołu i tak dużej liczby ofiar jest silny wiatr, który sprzyjał rozprzestrzenianiu się płomieni. To właśnie one doprowadziły do zniszczenia miasta Paradise. Jak poinformował w czwartek Kalifornijski Departament Leśnictwa i Straży Pożarnej, spłonęło prawie 8700 domów, a żywioł stale zagraża 15,5 tysiąca budynków.

  Służby podały też, że strażacy ugasili 40 procent pożaru Camp Fire, którego obszar wynosi około 57 tysięcy hektarów. Czynnikiem, który im sprzyja, jest słabnący wiatr i rosnąca wilgotność powietrza. Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych ciągle szuka 130 zaginionych osób, z których większość skończyła 65 lat.

  Zniszczenia w Paradise

  Wielu mieszkańców miasta Paradise przeżyło koszmar. Nicole i Eric Montague oraz ich 16-letnia córka w ostatnich dniach mieszkali z dalszą rodziną. W ich mieszkaniu znajduje się jedna sypialnią, a wraz z nimi znajduje się 15 osób oraz dziewięciu psów. Byli zaskoczeni, jak szybko ogień dotarł do miasta.

  - Nie mieliśmy czasu, by zrobić cokolwiek. Wszystko działo się tak szybko - mówił cytowany przez Reutera Eric.

  Jak relacjonowała Nicole, postanowiła się ewakuować ze swojego domu z córką w chwili, gdy pożar dotarł do jej skrzynki na listy, a u sąsiadów zaczęły wybuchać butle z gazem. Kobieta obawiała się, że nie uda im się ewakuować. Spodziewała się najgorszego.

  - Zadzwoniłam do niego i powiedziałam: "Nie uda się nam. Kocham Cię" - powiedziała Nicole, wspominając rozmowę z mężem z chwili, gdy wraz z córką uciekały przed nadchodzącym żywiołem.

  Mieszkańcy jednak się nie poddają i chcą przywrócić Paradise do życia.

  - Odbudujemy je. Sprawimy, że Paradise znowu stanie się rajem (ang. paradise - red.) - powiedziała na konferencji prasowej w środę Jody Jones, burmistrz miasta.

  Jak w czwartek podał Biały Dom, w niedzielę na miejsce ma udać się prezydent Donald Trump, który spotka się z poszkodowanymi.

  Użyją specjalnej metody oznaczania DNA

  Paradise wygląda jak strefa wojenna. Władze, by przyspieszyć identyfikację zmarłych, zdecydowały zwrócić się o pomoc do zespołu wyszkolonych specjalistów. Dzięki metodzie szybkiego oznaczania profili genetycznych (Rapid DNA) ludzkich szczątków, mają rozpoznać ofiary pogrzebane w zgliszczach.

  Identyfikacja ofiar stała się dla władz głównym priorytetem. Tradycyjne metody badania DNA w tym przypadku mogą być niewystarczające. W tak wysokiej temperaturze ludzkie tkanki uległy zwęgleniu w dużym stopniu, uniemożliwiając ich rozpoznanie.

  Biuro szeryfa Butte wynajęło specjalną firmę, która specjalizuje się w szybkim oznaczaniu profili genetycznych. Specjaliści używali tej technologii w strefach objętych wojną oraz w miejscach zbrodni.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...