Informacje

 • Paryż zmaga się z wylewającą Sekwaną. Nad rzeką zamarł ruch

  27-01-2018 09:53

  Poziom wody jest alarmujący

  Sytuacja w Paryżu się pogarsza Foto: Reuters | Video: Kontakt24

  W Paryżu sytuacja od kilku dni napawa lękiem. Poziom Sekwany jest bardzo wysoki, a nadbrzeże zostało zalane przez wezbraną rzekę.

  Intensywne opady deszczu na północy Francji spowodowały, że Sekwana w wielu miejscach wystąpiła z brzegów, zalewając chodniki, ulice i budynki.

  W sobotę poziom wody w Sekwanie o godzinie 8 rano osiągnął 5,7 metra przy moście Austerlitz. Jest szansa, że poziom wody nie przekroczy sześciu metrów.

  Miasto na rzece

  Ustał przewóz łodziami wzdłuż rzeki, zamarł ruch w przybrzeżnych kawiarniach i restauracjach.

  - Minął tydzień, od kiedy przestaliśmy zapraszać gości - skarży się restaurator Arnaud Seite. - W 2016 roku byliśmy zamknięci przez całe 10 dni. Teraz martwię się, że to potrwa nawet 20 dni - przyznał.

  W czerwcu 2016 roku w wyniku powodzi zmarły 4 osoby, a straty wyniosły aż 1,4 miliarda euro. Sekwana wezbrała wówczas do poziomu 6.1 metra - ten poziom ma osiągnąć również w ten weekend.- Wszystko, co możemy zrobić, to wskoczyć do pontonu i liczyć na to, że woda nie podejdzie wyżej - tłumaczy mieszkanka domu na rzece Diane Bourlier.

  Dla wielu Paryżan sytuacja rysuje się jeszcze gorzej. W czwartek ponad 400 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów, a ponad tysiąc rodzin straciło dostęp do prądu.

  Klimatyczny kaprys?

  Meteorolodzy wolą wstrzymać się z kategorycznym powiązaniem tego zjawiska z procesem zmiany klimatu.

  - Nie wiemy, czy faktycznie sytuacja będzie się w przyszłości zdarzać coraz częściej, bo tak po prostu bywa - stwierdził Patrick Galois z Meteo France. Czasem mamy bardzo wilgotne zimy, innym razem chłodne i suche. To klimatyczna nieprzewidywalność pogody - zapewnił.

  Burmistrz miasta Anne Hidalgo jest innego zdania. Według niej na zmianę klimatu trzeba przygotować się bez wahania:

  - Te powodzie, które coraz częściej nawiedzają Paryż, to świadectwo tego, że powinniśmy dostosować Paryż do zmian klimatu, przygotować się na nie - dodała. Zdaniem naukowców pewnego dnia dojdzie do wielkiej powodzi, porównywalnej do tej z 1910 roku. Gdyby nastąpiło to teraz, oznaczałoby ewakuację 500 tysięcy osób i straty w wysokości przynajmniej 4 miliardów euro.

  Służby ostrzegają

  Stan wód w rzekach na północy kraju jest niebezpiecznie wysoki, o czym ostrzega francuska służba hydrologiczna.

  Serwis Meteo France także wydał ostrzeżenia drugiego stopnia, informujące o zagrożeniu powodziowym w 15 departamentach.

  Zalane budynki

  Woda wdarła się do francuskich domów, usytuowanych przy terenach nadbrzeżnych regionu Ile-de-France. Zalane zostały ulice, a także samochody, których właściciele nie zdążyli przestawić. W niektórych miejscach łódź to jedyna forma przemieszczania się.

  W ratuszu paryskim powołano sztab kryzysowy. Turystom i mieszkańcom miasta zalecane jest trzymanie się z dala od brzegów rzeki. Zamknięto nabrzeża i sześć stacji metra, m.in. St Michel w Dzielnicy Łacińskiej, chętnie odwiedzanej przez turystów.

  Luwr zamknął swą galerię w podziemiu, ponieważ duża część budowli leży przy rzece. Zamknięty jest dolny poziom działu sztuki islamu. Podano, że sytuacja jest "monitorowana".

  Luwr i muzeum sztuki francuskiej XIX wieku przy Quai d'Orsay mają przygotowane plany kryzysowe, przewidujące ewakuację części zbiorów do bezpieczniejszych galerii. Takie środki ostrożności zastosowano w 2016 roku, do zniszczeń jednak wtedy nie doszło.

  Niszczycielska Sekwana

  W przeszłości woda w Sekwanie wylewała niejednokrotnie. Podczas powodzi z 1910 roku poziom wody osiągnął 8,65 m. Rzeka wystąpiła z brzegów i rozlała się po bulwarach, niszcząc całą infrastrukturę. Straty poniosło blisko 200 tys. osób. Wiele z nich zostało zmuszonych do opuszczenia domów i doświadczyło miesięcznej przerwy w dostawie prądu.

  Zobacz, jak wyglądały paryskie powodzie w przeszłości.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...