Informacje
 • "Piecze" nawet na Alasce.
  Padają rekordy upałów

  06-07-2019 20:19 Taka pogoda zostanie tam na dłużej

  Ten Dzień Niepodległości mieszkańcy Alaski zapamiętają długo. Do kraju dotarła fala upałów. Były miejsca, gdzie pobite zostały rekordy temperatury. Zdaniem meteorologów upał tak szybko nie odpuści.

  Temperatura w Anchorage na południu Alaski w czwartek - 4 lipca w Święto Niepodległości - sięgnęła 32,2 stopni Celsjusza, bijąc tym samym rekord dla tego miasta. Ostatnio najwyższą temperaturę (29,4 st. C) odnotowano tu w 1969 roku.

  Pobity został też poprzedni rekord dla 4 lipca w Anchorage - do tej pory najwyższa temperatura w 1999 roku, jaką odnotowano w mieście tego dnia, wynosiła 25 st. C.

  Rekord za rekordem

  Jak podaje Narodowa Służba Pogodowa (NWS), niecodzienne gorąco rozlało się również na inne regiony południowej Alaski - w miastach Kenai, Palmer, King Salmon oraz na lotnisku w Anchorage. W tych miejscach także zostały pobite rekordy, a miejscami też te dla 4 lipca.

  Temperatura powyżej 32 st. C w Anchorage to znaczne przekroczenie normy, ale już wcześniej się zdarzały. Dla przykładu, w Fairbanks 28 lipca 1919 termometry pokazały 37,2 st. C.


  Mogą paść kolejne rekordy

  Według portalu AccuWeather upał ma pozostać na terenie Alaski przez kilka najbliższych dni. Fala ciepła, jaka dotarła do południowej części stanu i przyniosła rekordy w Anchorage, przesunie się na północ. W przyszłym tygodniu temperatura przekraczająca 32 st. C jest prognozowana w wielu miejscach stanu. Zdaniem meteorologów mogą paść kolejne rekordy temperatury dla danego dnia. W niektórych lokalizacjach mogą zostać pobite rekordy w historii pomiarów.

  - Silny, niemal stacjonarny obszar wysokiego ciśnienia "piecze" południowe rejony Alaski, a w kolejnych dniach będzie stopniowo rozszerzać się na północ - poinformował Ryan Adamson, meteorolog AccuWeather.

  Jak powiedział Shawn King, mieszkaniec Anchorage, nigdy nie doświadczył takiego okresu gorącej pogody. Przed pójściem na ryby jego mała córka Tessa nalegała, by iść boso.

  - Jest za gorąco na buty - przyznała w rozmowie z lokalnymi mediami.

  Duże ocieplenie na Alasce, jakie obserwowane jest w ostatnich latach, spowodowane jest po części ociepleniem Oceanu Arktycznego i zmniejszeniem się poziomu pokrywy lodowej w tym regionie.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Chemtrails - kłamstwo XXI wieku, przyczyną globalne ocieplenie
  Nie ma czegoś takiego jak chemtrails.
  ~Nick /2019-07-08 16:00
 • chemitralis to jest powód
  HAARP działa i niszczy całą palnetę
  ~xxx /2019-07-08 07:21
 • Faktycznie, słońce operuje tak mocno
  jak chyba nigdy dotąd!

  Mnie opaliło ręce na ciemno, chociaż normalnie opalam się na jasno, a do tego staram się unikać opalania, po poważnym oparzeniu słonecznym sprzed 30 lat...
  ~Anarchol68 /2019-07-06 21:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...