Informacje
 • Pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w Europie

  15-02-2020 11:23 We Francji
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA/Wu Hong | Video: TVN24

  W Europie zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. Ofiara to starszy turysta z Chin przebywający we Francji. Do tej pory w tym kraju odnotowano 11 przypadków zakażenia.

  Starszy chiński turysta, hospitalizowany we Francji, zmarł z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Jak podała w sobotę francuska minister zdrowia Agnes Buzyn, to pierwsza ofiara śmiertelna w Europie.

  Około 80-letni mężczyzna, który leczył się w szpitalu Bichat w północnym Paryżu, zmarł w piątek wieczorem na infekcję płuc spowodowaną koronawirusem.

  Mężczyzna był turystą z prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie wybuchła epidemia. Do Francji przyjechał 16 stycznia, a 25 stycznia umieszczono go w izolatce. Jego stan szybko jednak się pogarszał - podaje agencja AP.

  Zakażenie koronawirusem stwierdzono również u córki ofiary. Kobieta przebywa w szpitalu we Francji, ale jej stan nie budzi żadnych niepokojów.

  We Francji odnotowano łącznie 11 przypadków zakażenia tym wirusem. Niektórym, takim jak chińskiemu małżeństwu 30-latków oraz zakażonemu w szpitalu francuskiemu lekarzowi, udało się wyzdrowieć po hospitalizacji. W tamtejszych szpitalach pozostaje sześć zakażonych osób.

  Rozprzestrzenia się na świecie

  Przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w ponad 20 krajach świata. W Europie są to między innymi Szwecja, Finlandia, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania.

  W piątek poinformowano o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia na kontynencie afrykańskim - w Egipcie.

  Epidemia zabiła ponad 1500 osób. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w chińskiej prowincji Hubei, która jest ogniskiem koronawirusa. Według chińskiej narodowej komisji zdrowia i higieny, w piątek w tym państwie zmarły 143 osoby, a zakażonych jest zaś łącznie 66 492 osoby.

  Wskaźnik śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest określany na poziomie 2,29 procent.

  Odpowiedzialność prawna za brak działań

  Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze Pekinu postanowiły wprowadzić obowiązkową obserwację dla wszystkich przybywających do miasta. Zaleciły, by w przypadku braku możliwości konsultacji z lekarzem, nie wychodzić z domu przez dwa tygodnie.

  Lokalne media podają, że osoby, które odmówią przyjęcia obserwacji domowej lub scentralizowanej oraz innych środków zapobiegawczych i kontrolnych przeciwko koronawirusowi, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zmarła pierwsza osoba w Europie
  A może ktoś odniesie się do wyników badań naukowców, które były prowadzone i po epidemii SARS, i obecnie, a dotyczyły. Ja wiem, że to politycznie niepoprawne, ale wnioski, że Azjaci, szczególnie mężczyźni, są kilkakrotnie bardziej narażeni na zachorowanie i to poważne niż np. Europejczycy, zasługuje chyba na zapoznanie się z opisem badań i na odniesienie się do nich. Może jakiś ekspert wypowiedziałby się na ten temat.
  ~nick /2020-02-15 12:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...