Informacje

 • Plaga toksycznych alg. Zamknięto plaże

  03-07-2016 10:38

  Wprowadzono stan klęski żywiołowej

  Na Florydzie zakwitły algi. Glony są toksyczne i stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. W dwóch hrabstwach wprowadzono stan klęski żywiołowej i zamknięto niektóre plaże.

  Rick Scott, gubernator stanu Floryda, w dwóch hrabstwach (Martin i St. Lucie) ze względu na rozkwit niebiesko-zmielonych alg, wprowadził stan klęski żywiołowej.

  Po zbadaniu próbek Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że algi są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Zabrania się pływać w rejonie ich występowania, ponieważ podrażniają skórę i wywołują problemy żołądkowe. Z tego względu w hrabstwach Martin i St. Lucie zamknięto niektóre plaże.

  Giną ryby

  Algi uwalniają toksyny po tym, jak niektóre komórki zaczynają obumierać. Takie glony stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt. Przez zanieczyszczenie, które rozchodzi się w wodzie giną ryby.

  Szybko się rozprzestrzeniają

  Glony po raz pierwszy zauważono w jeziorze Okeechobee na początku czerwca. Zajmowały obszar około 85 km kw. Przez miesiąc algi zdążyły rozprzestrzenić się na 20 razy większy obszar. Obecne lato jest wyjątkowo deszczowe, co sprzyja rozmnażaniu się glonów. To największy rozkwit glonów na Florydzie od lat. Smród, jaki pozostawiają po sobie algi, jest nie do wytrzymania.

  W walce z glonami władze zadecydowały, że zaczną przekierowywać wodę płynącą z i do jeziora Okeechobee.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Nad Bałtykiem przesuwa się niż, za którym do Polski wtargnie zimno....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Reinhard znad Morza Norweskiego....