Informacje

 • Płomienie trawią Gran Canarię. Setki ewakuowanych

  21-09-2017 19:28

  Spłonęło ponad dwa tysiące hektarów lasów i gruntów ornych

  Ponad dwa tysiące hektarów lasów i gruntów rolnych strawił pożar na Gran Canarii, głównej wyspie hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z terenów zagrożonych przez żywioł ewakuowanych było 800 osób.

  Według władz hiszpańskich, ogień pojawił się w środę wieczorem w miejscowości Tejeda, w środkowej części wyspy, i w ciągu zaledwie ośmiu godzin znacznie się rozprzestrzenił z powodu silnego wiatru.

  - Do czwartkowego poranka z żywiołem walczyło na Gran Canarii ponad 300 strażaków wspieranych przez jedenaście samolotów i śmigłowców gaśniczych - poinformowała hiszpańska obrona cywilna.

  Kierujący akcją gaszenia pożaru przekazali, że w czwartek nad ranem do walki z żywiołem ruszyły dodatkowe trzy samoloty gaśnicze.

  - Sprzymierzeńcem w gaszeniu ognia powinien być dalszy spadek temperatury powietrza i spodziewane opady deszczu - podała obrona cywilna.

  Wiatr utrudnia akcję gaśniczą

  Gaszenie pożaru utrudnia na razie porywisty wiatr, ułatwiający przemieszczanie się ognia. W niektórych miejscach Gran Canarii płomienie mają 25 metrów wysokości.

  W czwartek nad ranem żywioł rozprzestrzeniał się w kilku częściach wyspy. Przed południem niezbędna była ewakuacja mieszkańców domów jednorodzinnych w trzech gminach położonych w środkowej Gran Canarii. Służby skierowały ponad 800 mieszkańców do ośrodków pomocy społecznej.

  Lokalna policja zamknęła kilka dróg w związku z rozprzestrzeniającym się ogniem. Władze Gran Canarii zaapelowały do mieszkańców i turystów, by trzymali się z daleka od miejsc, gdzie szaleje pożar.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad Karkonoszy, jedyn...