Informacje

 • Po niektórych miastach pozostał gruz i popiół. Coraz więcej ofiar

  14-10-2017 10:59

  Ogień wciąż jest niebezpieczny

  W niedzielę bilans ofiar śmiertelnych w pożarze w Kalifornii zwiększył się do 40 osób. Ratownicy znaleźli kolejne zwęglone szczątki w pogorzelisku. Około 100 tysięcy osób zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów.

  Liczba ofiar trwających od kilku dni pożarów w Kalifornii wzrosła do 40. Źródła pożarów zlokalizowane w różnych regionach zmusiły około 100 tysięcy osób do ewakuacji z zagrożonych terenów. Wiele osób straciło dach nad głową.

  - Bardziej byłbym zmartwiony, gdyby spłonął mój sklep niż mój dom. Sklep jest miejscem pracy wielu ludzi, w dodatku jest również miejscem spotkań - mówi jeden z mieszkańców, Stacey Mattson.

  Najtrudniejsza sytuacja jest na północ od San Francisco, głównie w słynących z produkcji wina dolinach Napa i Sonoma, gdzie jest najwięcej ofiar i gdzie zniszczenia są największe.

  Z ogniem walczy ponad 10 tysięcy strażaków, wspomaganych z powietrza przez śmigłowce i samoloty przystosowane do gaszenia pożarów.

  Zmienna pogoda

  W weekend nad zniszczonymi obszarami znów pojawiły się silne podmuchy wiatru o prędkości 70 kilometrów na godzinę i wysoka temperatura. To problem, ponieważ szata roślinna jest coraz bardziej przesuszona. Strażacy ścigają się z czasem i zabezpieczają łatwopalne obiekty.

  Ogromne zniszczenia

  Od piątku po południu doliczono się 17 olbrzymich pożarów lasów, które pochłonęły około 222 000 akrów łąk i drzew w kilku rejonach. Największe zniszczenia pojawiły się w okolicy miast Sonoma i Santa Rosa, gdzie po dzielnicach mieszkalnych pozostał tylko popiół, tlący się żar, gruz i wraki samochodów. Do szpitali trafia wiele ofiar, które skarżą się na dolegliwości układu oddechowego, wywołane gęstym dymem.

  Zagrożone uzdrowisko

  W sobotę ogień dotarł w pobliże malowniczego miasta Calistoga na północnym krańcu doliny Napa. W środę w nocy lokalne władze zarządziły ewakuację około pięciu tysięcy mieszkańców. Ogień pojawił się w odległości około dwóch kilometrów od granic miasta, które słynie z kąpieli błotnych, gorących źródeł, gejzerów i zabytkowego centrum w stylu zachodnim.

  Akcja poszukiwawcza

  W sobotę władze Sonomy zorganizowały 45 zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, które wykorzystują 18 detektywów umożliwiających wyszukanie ofiar w pogorzeliskach. Akcja ratownicza nadal trwa.

  - To straszne uczucie. Opuszczamy swój dom, zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy i nie wiemy, co dalej się wydarzy - poinformowała mieszkanka miasta Sonoma.


   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad Karkonoszy, jedyn...