Informacje
 • Po upałach przyszła burza.
  Strumienie zmieniły się w rzeki

  10-08-2018 11:29 Nawałnice nad Francją

  Ulewne deszcze, jakie nawiedziły francuskie departamenty Drome, Ardeche i Gard u ujścia Rodanu zamieniły nawet małe strumienie w rwące rzeki i spowodowały zalanie znacznych obszarów - podało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  W akcję ratowniczą w całym regionie Owernia-Rodan-Alpy jest zaangażowanych ponad 400 policjantów, żandarmów oraz strażaków - poinformował za pośrednictwem Twittera szef francuskiego resortu spraw wewnętrznych, Gerard Collomb. Niosą oni pomoc ludności w najbardziej dotkniętych żywiołem departamentach Ardeche, Gard i Drome - podkreślił.

  Prefekt departamentu Gard podziękował w imieniu mieszkańców ratownikom za ich profesjonalizm i skuteczną pomoc. W ciągu kilkunastu godzin ewakuowano tam łącznie 750 osób.

  W tym najbardziej dotkniętym powodziami departamencie ewakuowano między innymi 119 dzieci, które wypoczywały w obozowisku położonym w miejscowości Saint-Julien-de-Peyrolas. Większość z nich to uczniowie z Niemiec - zaznaczył w wydanym komunikacie szef resortu spraw wewnętrznych Gerard Collomb. Pięciu uczestników zostało przewiezionych do szpitala w związku z wyziębieniem organizmu. Pozostali uczniowie znaleźli tymczasowe schronienie w hali sportowo-widowiskowej w Gard.

  Łącznie do szpitala w Bagnols-sur-Ceze trafiło jak dotąd 10 osób z tego obszaru.

  W Saint-Julien-de-Peyrolas zaginął 75-letni mężczyzna, również z Niemiec, który w obliczu podnoszącego się poziomu wody w Rodanie schronił się w swoim samochodzie, próbując uciec z zagrożonego obszaru. Samochód Niemca już znaleziono, ale bez kierowcy. W miejscu możliwego utonięcia mężczyzny pracuje obecnie ekipa płetwonurków. W ocenie straży pożarnej szanse na jego odnalezienie są niewielkie i maleją z każdą godziną.

  Rzeki przybrały

  Do powodzi doszło po ulewnych deszczach, jakie nawiedziły Oksytanię w czwartek rano. Dopływy Rodanu, takie jak: Ceze czy Ardeche, a także Drome i Gard, gwałtownie przybrały. Sytuacja wokół rzeki Ardeche jest oceniana jako najbardziej krytyczna. Drogi w tej części departamentu Ardeche są uszkodzone. W departamencie tymczasowo wstrzymany został wszelki ruch kołowy. Zakaz ruchu pojazdów ma obowiązywać w piątek i w sobotę.

  Po tropikalnych upałach

  Gwałtowne burze przetoczyły się przez osiem departamentów. Zakłóciły też aktywność mieszkańców Marsylii i Paryża. Służby meteorologiczne Meteo France wydały pomarańczowe alerty dla większości regionów południowych. Głównym zagrożeniem były ulewne deszcze.

  Z tropikalnymi upałami Francja zmagała się przez kilka ostatnich dni. W ciągu nocy temperatura spadła prawie o 20 stopni Celsjusza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...