Informacje

 • Pochodzą z Polski, służą w amerykańskiej policji

  10-02-2018 18:53

  Psy patrolują, wykrywają narkotyki i bomby

  Psy policyjne z Newport przechodzą specjalistyczne szkolenia Foto: Facebook / Newport News Police K-9 Unit | Video: Facebook / Newport News Police K-9 Unit

  Cztery nowe psy dołączyły do policyjnego oddziału K-9 w Newport (Karolina Północna, USA). Trzy z nich pochodzą z Polski.

  Mianem K-9 - znanym choćby z komedii pod tym samym tytułem z udziałem Jamesa Belushiego - określa się często specjalnie szkolone psy policyjne, a także oddziały policji, w których takie psy służą.

  Ruszą na ratunek, nie czekając na komendę

  Początkowo na potrzeby stróżów prawa w Newport wytypowano 12 kandydatów na psich funkcjonariuszy. Policjanci wybrali do testów siedem zwierząt. Ostatecznie zakwalifikowano cztery psy, które trenują już wspólnie ze swymi dwunożnymi partnerami.

  Jak tłumaczą władze policji, psy są tak szkolone, by chronić swego partnera i innych policjantów biorących udział w akcji. W sytuacji zagrożenia mają reagować samodzielnie, bez konieczności wydania im komendy przez człowieka. Są przydatne, gdy trzeba przeszukiwać różne rodzaje terenów lub budowli, wykrywać narkotyki czy ładunki wybuchowe, a także tropić i ścigać podejrzanych, często uzbrojonych.

  Trzech "policjantów" z Polski

  Z czterech wybranych psów, trzy pochodzą z Polski. Pierwszy  z nich to 13-miesięczny Taz (imiona zostały zwierzętom nadane już przez policjantów), owczarek belgijski malinois, który ma się specjalizować w patrolowaniu oraz w wykrywaniu ładunków wybuchowych.

  Podobne zadania - patrolowanie i wykrywanie ładunków wybuchowych - ma wypełniać drugi "Polak", roczny owczarek niemiecki Jakk.

  Trzecim psem z Polski jest  13-miesięczny malinois Kane, który poza patrolowaniem ma zostać przyuczony do wykrywania narkotyków.

  Czwarty nowy psi funkcjonariusz z Newport to pochodzący z Holandii 14-mięczny owczarek holenderski Chaos.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...