Informacje
 • Pogodowy fenomen w Egipcie. Pierwszy śnieg od 112 lat

  13-12-2013 20:56 Na północy kraju zrobiło się zimowo

  Sporo emocji wywołała w piątek rano pogoda w Kairze. Mieszkańców zaskoczył tam padający śnieg. Wielu z nich nie miało wcześniej do czynienia z takim zjawiskiem, bo opady tego typu odnotowano w stolicy Egiptu pierwszy raz od dawna - według niektórych mediów nawet od 112 lat.

  Śnieg pojawił się w północnej części kraju, między innymi w Kairze i okolicach. Ze względu na pustynny klimat tego regionu, opady jakiegokolwiek rodzaju są w egipskiej stolicy rzadkością. Rocznie spada tam średnio mniej niż 25 l deszczu na metr kwadratowy.

  Zdjęcia i ekscytacja

  Dlatego pojawienie się białych płatków wzbudziło sporą ekscytację. Ludzie zatrzymywali się w drodze do pracy i szkoły, żeby robić zdjęcia wyjątkowej w zimowej scenerii, a potem publikowali je na portalach społecznościowych z entuzjastycznymi opisami.

  Trudno się dziwić, w końcu wielu z nich pierwszy raz w życiu widziało takie zjawisko na żywo. Niektóre media, w tym lokalne, podają, że to pierwszy taki przypadek w stolicy Egiptu od 112 lat.

  W mieście zrobiło się mokro, bo oprócz śniegu padał także deszcz ze śniegiem i deszcz. Podobna pogoda dotarła też do innych prowincji na północy kraju. Niż spowodował też ochłodzenie. Temperatury spadły do około 2 st. C. Według Egipskiego Urzędu Meteorologicznego na górze Synaj odnotowano przymrozek: -2 st. C.

  Sztorm na morzu

  W rejonie wybrzeża, zarówno na Morzu Śródziemnym, jak i na Morzu Czerwonym nasilił się wiatr, osiągając prędkości do 55 km/h. Ze względu na złe warunki pogodowe i wysoką falę zamknięte były m.in. porty w Suezie i Aleksandrii.

  Za nietypową w Egipcie zimową aurę odpowiada ten sam układ niskiego ciśnienia, który w ostatnich dniach wywołał zimową pogodę w innych krajach Bliskiego Wschodu - m.in. w Syrii, Libanie i Izraelu. Synoptycy przewidują, że taka pogoda utrzyma się również w sobotę.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Atak zimy na Bliskim Wschodzie

  Zobacz, jak wygląda sytuacja w Izraelu:

  Syria pod śniegiem:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciekawe
  To dobrze że poznali co to zimno.
  ~Bartek /2013-12-16 18:30
 • do hmm
  to do nas przyjdzie ciepły klimat od nich:D
  ~jalala /2013-12-15 20:31
 • Hmmm
  Skoro w Egipcie od 112 lat jest śnieg to u nas w tym roku nie będzie.. :P :(
  ~gosc /2013-12-15 16:04
 • globale ocieplenie
  abn - dokładnie. Anomalie pogodowe są wynikiem globalnego ocieplenia. To fakt. Ale to, że człowiek jest za te zmiany odpowiedzialny to akurat bzdura. Człowiek ową sytuację pogarsza, lecz tak naprawdę jest niewiele znaczącym pyłem.
  ~Asiek /2013-12-15 11:15
 • No i czyja to wina?
  TUSKA!!!
  ~Qbengrimm /2013-12-15 09:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...