Informacje
 • Pojawiają się wstrząsy wtórne,
  ale o mniejszej magnitudzie

  24-08-2016 12:14 Kilkadziesiąt ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech
  Pojawiają się wstrząsy wtórne, <br />ale o mniejszej magnitudzie

  Pojawiają się wstrząsy wtórne

  quakes.globalincidentmap.com

  Możemy spodziewać się wstrząsów wtórnych, które potrwają do półtora miesiąca - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Lasocki z zakładu Sejsmologii Instytutu Geologii Polskiej Akademii Nauk. Nie powinny być już tak niszczycielskie.

  Najsilniejszy wstrząs, który pojawił się w nocy z wtorku na środę, w okolicach miejscowości Amatrice, miał siłę 6 w skali Richtera. Kolejny 5,5. Nie oznacza to końca wstrząsów wtórnych. Światowe agencje, a zwłaszcza Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii, donoszą o zdarzeniach tego typu, które cały czas występują w zniszczonym regionie.

  Wstrząsy wtórne

  - Jeśli chodzi o wstrząsy wtórne, to będą trwały długo, miesiąc, półtora co najmniej - mówi prof. Lasocki, który badał sekwencję podobnych trzęsień ziemi o magnitudzie 6, również we Włoszech w 2012 roku.

  Najsilniejsze wstrząsy powinny już wygasać. Dziś, jutro i pojutrze mieszkańcy Włoch mogą spodziewać się wstrząsów o magnitudzie około 4.

  Trzęsienie ziemi było płytkie. Mówi się o 4 km pod powierzchnią Ziemi. Oznacza to, że ma ono słabe oddziaływanie na miasta znajdujące się daleko, jednak bardzo silne na miasta znajdujące się w strefie epicentralnej. Przy tak silnym oddziaływaniu ofiar śmiertelnych może być znacznie więcej. Na szczęście, jak na Włochy nie jest to teren bardzo zaludniony.

  Częste trzęsienia ziemi w tym regionie

  Włochy są miejscem, gdzie stosunkowo często jak na Europę, dochodzi do tego typu zdarzeń. W miastach zawalały się jednak budynki, które mogłoby się wydawać, architektonicznie były przygotowane na trzęsienia ziemi. - Wiąże się to z ogromnymi stratami materialnymi i zniszczeniem wartości historycznych - podkreśla profesor.

  Trzęsienie ziemi we Włoszech było przykładem klasycznego trzęsienia uskoku normalnego. Wstrząs trwał około 10 sekund. Dla ludzi czas i siła jest jednak dużo bardziej odczuwalna, gdyż trzęsienie wywołuje paniczny strach.

  Krajem, który bardzo często nękają trzęsienia ziemi, jest Japonia. Zobacz skutki jednego z nich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...