Informacje
 • Pojawiają się wstrząsy wtórne,
  ale o mniejszej magnitudzie

  24-08-2016 12:14 Kilkadziesiąt ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech
  Pojawiają się wstrząsy wtórne, <br />ale o mniejszej magnitudzie

  Pojawiają się wstrząsy wtórne

  quakes.globalincidentmap.com

  Możemy spodziewać się wstrząsów wtórnych, które potrwają do półtora miesiąca - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Lasocki z zakładu Sejsmologii Instytutu Geologii Polskiej Akademii Nauk. Nie powinny być już tak niszczycielskie.

  Najsilniejszy wstrząs, który pojawił się w nocy z wtorku na środę, w okolicach miejscowości Amatrice, miał siłę 6 w skali Richtera. Kolejny 5,5. Nie oznacza to końca wstrząsów wtórnych. Światowe agencje, a zwłaszcza Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii, donoszą o zdarzeniach tego typu, które cały czas występują w zniszczonym regionie.

  Wstrząsy wtórne

  - Jeśli chodzi o wstrząsy wtórne, to będą trwały długo, miesiąc, półtora co najmniej - mówi prof. Lasocki, który badał sekwencję podobnych trzęsień ziemi o magnitudzie 6, również we Włoszech w 2012 roku.

  Najsilniejsze wstrząsy powinny już wygasać. Dziś, jutro i pojutrze mieszkańcy Włoch mogą spodziewać się wstrząsów o magnitudzie około 4.

  Trzęsienie ziemi było płytkie. Mówi się o 4 km pod powierzchnią Ziemi. Oznacza to, że ma ono słabe oddziaływanie na miasta znajdujące się daleko, jednak bardzo silne na miasta znajdujące się w strefie epicentralnej. Przy tak silnym oddziaływaniu ofiar śmiertelnych może być znacznie więcej. Na szczęście, jak na Włochy nie jest to teren bardzo zaludniony.

  Częste trzęsienia ziemi w tym regionie

  Włochy są miejscem, gdzie stosunkowo często jak na Europę, dochodzi do tego typu zdarzeń. W miastach zawalały się jednak budynki, które mogłoby się wydawać, architektonicznie były przygotowane na trzęsienia ziemi. - Wiąże się to z ogromnymi stratami materialnymi i zniszczeniem wartości historycznych - podkreśla profesor.

  Trzęsienie ziemi we Włoszech było przykładem klasycznego trzęsienia uskoku normalnego. Wstrząs trwał około 10 sekund. Dla ludzi czas i siła jest jednak dużo bardziej odczuwalna, gdyż trzęsienie wywołuje paniczny strach.

  Krajem, który bardzo często nękają trzęsienia ziemi, jest Japonia. Zobacz skutki jednego z nich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...