Informacje
 • Polacy sprowadzeni z Makalu. Czekają na helikopter

  04-10-2011 21:14 Polscy zdobywcy ośmiotysięcznika już w bazie
  Polacy sprowadzeni z Makalu. Czekają na helikopter

  Fragment drogi do obozu pierwszego

  polskihimalaizmzimowy.pl

  Pod himalajskim szczytem Makalu (8463 m n.p.m.) zakończyła się akcja ratownicza. Cała siódemka członków polskiej wyprawy, z których trójka zdobyła go w piątek, jest już w bazie na wysokości 5600 m.

  W piątek na Makalu weszli: Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart. Później ze względu na ogromne zmęczenie oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne wspinacze mieli kłopoty z dotarciem do bazy znajdującej się na wysokości 5600 metrów.

  Na pomoc pośpieszyli im szerpowie, doprowadzając razem z Hajzerem, Bieleckim, Kacprem Tekielim i Adamem Ciućką także Wolfarta oraz Macieja Stańczaka, który nie uczestniczył w ataku szczytowym do bazy. Z powodu wycieńczenia i trudnych warunków atmosferycznych powrót ze szczytu trwał dłużej niż zwykle.

  W środę najbardziej potrzebujących opieki medycznej helikopter przewiezie do Katmandu.

  Bez tlenu na piąty ośmiotysięcznik

  Było to pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście polskich wspinaczy na tę górę bez aparatów tlenowych. Ośmioosobowa wyprawa wyruszyła do Nepalu 20 sierpnia. Wcześniej z powodów zdrowotnych do kraju powrócił Jacek Groń. Członkiem zespołu jest ponadto Tomasz Chwastek.

  Makalu to ośmiotysięcznik, piąty co do wysokości szczyt świata. Położony jest w Himalajach, na granicy Chin i Nepalu (około 20 kilometrów na południowy wschód od Mount Everestu).

  Po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez francuską ekspedycję. Na szczycie stanęli wówczas Lionel Terray i Jean Couzy. Pierwsze wejście zimowe było niedawno, bo w 2009 roku. Dokonali tego Denis Urubko i Simone Moro.

  W 1981 roku na szczycie stanął Jerzy Kukuczka. Góra nie cieszy się dobrą sławą, zginęło tam 20 himalaistów, w tym trzech Polaków.


   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...