Informacje

 • Polka ofiarą orkanu w Wielkiej Brytanii

  30-10-2013 12:06

  Huraganowy wiatr osiągał w porywach 191 km/h

  Wśród ofiar orkanu w Wielkiej Brytanii jest Polka - poinformował na antenie TVN24 Maciej Sokołowski, specjalny wysłannik w Londynie. 34-latka została znaleziona pod gruzami swojego domu w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Huraganowy wiatr spowodował w całej Europie śmierć łącznie 17 osób.

  Kobieta mieszkała w Londynie od ponad 10 lat, razem z partnerem. - Silny wiatr, którzy przechodził nad Wyspami Brytyjskimi, przewrócił drzewo, które spadło na szereg domków jednorodzinnych. Drzewo zniszczyło instalację gazową, co doprowadziło do wybuchu gazu i zawalenia się całego budynku oraz uszkodzenia dwóch sąsiednich domów - relacjonował Sokołowski.

  W sąsiednich budynkach nikt nie przebywał w chwili wybuchu. W środę policja potwierdziła, że ofiara huraganu to 34-letnia Polka.

  Huraganowy wiatr

  Jak wynika z doniesień agencji Reutera, od poniedziałku orkan - który przez Brytyjczyków nazywany był St. Jude, przez Niemców Christian, a przez Szwedów Simone - na swoim szlaku spowodował śmierć 17 osób. Najwięcej, siedem, zginęło w Niemczech. W Wielkiej Brytanii - cztery, w Danii trzy, w Holandii dwie i jedna we Francji.

  We wtorek przed południem orkan dotarł w rejon Zatoki Fińskiej i stopniowo słabł. Rekordową prędkość 191 km/h wiatr osiągnął nad Bałtykiem.

   

   

  Zaczął od Wielkiej Brytanii i Francji

  Orkan uderzył w zachodnie wybrzeża Wielkiej Brytanii w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek do południa przemieszczał się przez południową część kraju. W tym czasie panował tam paraliż komunikacyjny: wstrzymano ruch na kilkunastu liniach kolejowych i niektórych odcinkach dróg.

  Stanęły loty i rejsy

  Największe londyńskie lotnisko Heathrow odwołało ponad 130 lotów, inne porty opóźniały rejsy. Zamknięty został port w Dover obsługujący ruch promowy pomiędzy Wyspami a portami kontynentalnymi, a rejsy na tych trasach wstrzymano do odwołania.

  We wtorek wciąż trwało usuwanie powalonych drzew i zniszczeń oraz przywracanie zasilania po awariach sieci energetycznych, które w szczytowym momencie dotknęły 625 tys. domów. W Wielkiej Brytanii orkan doprowadził do śmierci czterech osób.

  CZYTAJ: WIELKA BRYTANIA PO PRZEJŚCIU JUDY

  Orkan powstał w układzie niskiego ciśnienia, który utworzył się nad Atlantykiem. Na Wyspach Brytyjskich nazwano go imieniem św. Judy (od św. Judy Tadeusza przychodzącego z pomocą w sprawach beznadziejnych), ponieważ właśnie w poniedziałek przypadało jego święto. Służby meteorologiczne z innych krajów w odniesieniu do tego układu niżowego posługiwały się też nazwami Christian i Simone.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • szok
  nie macie za grosz czlowieczenstwa !!! tak zyj sobie w tej polsce i udaj ze zyjesz,smieszny czlowieczku,jezdzij do mamusi na obiadki w niedziele i narzekaj bo przeciez wy polacy tylko potraficie narzekac ! jakikolwiek problem to po rade do rodzicow hahahah i dalej narzekkac !!! a jak widzialam jak sie w polsce pracuje to dla mnie to jest urlop !! oj cieniasy jestescie !!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~szok /2013-10-31 14:12
 • oj
  Trudno, szybko znajdą na zmywak kogo innego.
  ~mietek /2013-10-31 02:28
 • ha ha ha
  well,I nieh mi ktus pofiee ze Boga NIE MA WHAT ??? zyla bez slubu he he
  ~florek /2013-10-30 17:31
 • susza...
  A we Wrocławiu susza.................. Gdzie te ich deszcze????????????...
  ~andzia /2013-10-30 14:11
 • Guardian pisał wczoraj wieczorem i podał nazwiska mieszkańców tego domu.
  j/w
  ~ku1 /2013-10-30 12:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...