Informacje
 • Polowania na grizli w Yellowstone nie będzie.
  Wrócą na listę gatunków zagrożonych

  26-09-2018 20:01 Sąd odrzucił argumentację myśliwych
  W Alasce urządzany jest plebiscyt na grubego niedźwiedzia Foto: Wikipedia/(CC BY 2.5) | Video: KatmaiNPP

  Niedźwiedzie grizli mają zostać ponownie wpisane na listę gatunków zagrożonych - taką decyzję podjął sąd w Montanie. Tym samym wstrzymane zostały plany dotyczące pierwszych od ponad 40 lat polowań na grizli w Yellowstone.

  Sędzia Federalny Stanów Zjednoczonych Dana L. Christensen przyznał rację obrońcom praw zwierząt - myśliwi nie będą mogli polować na niedźwiedzie grizli z Parku Narodowego Yellowstone. To oznacza, że wrócą one na listę gatunków zagrożonych, z których zostały wykreślone w 2017 roku.

  Batalia o niedźwiedzie

  Walka sądowa o zachowanie ochrony nad niedźwiedziami grizli była jedną z najbardziej zaciętych, dotyczących zagrożonych zwierząt w ciągu ostatnich lat w USA. Z jednej strony ścierali się w niej przedstawiciele Służby do spraw Rybołówstwa i Ochrony Przyrody Stanów Zjednoczonych (United States Fish and Wildlife Service), z drugiej zaś - rdzenne plemiona i obrońcy przyrody.

  Wyłączenia grizli z listy gatunków zagrożonych chcieli lokalni łowcy i myśliwi, by móc na nie polować. Dotyczyło to około 700 osobników żyjących wokół parku Yellowstone na terenie stanów Wyoming, Idaho i Montana.

  Inne zdanie mieli członkowie rdzennych plemion i obrońcy zwierząt. Argumentowali przed sądem, że traktowanie grizli pochodzących z tego parku w inny sposób niż pozostałe gatunki niedźwiedzi w pozostałych stanach USA jest biologicznie szkodliwe oraz nielegalne. Ekolodzy powoływali się na ustawę o gatunkach zagrożonych z 1973 roku. Sędzia przyznał im rację.

  W obronie zagrożonych gatunków

  Christensen wydał 47-stronicowe uzasadnienie do wyroku. Wykazał w nim między innymi, że przedstawicielom Służby do spraw Rybołówstwa i Ochrony Przyrody Stanów Zjednoczonych nie udało się w wystarczający sposób naukowo udowodnić tego, że grizli z Parku Narodowego Yellowstone mogłyby być genetycznie samowystarczalne.

  Gdyby racja stanęła po stronie myśliwych, byłyby to pierwsze polowania na niedźwiedzie grizli od ponad 40 lat.

  W 1975 roku grizli było tylko kilkaset. To wtedy wpisano je na listę gatunków zagrożonych. Teraz na terenie 48 stanów (kontynentalnych) USA żyje około dwa tysiące tych zwierząt. Ich populację bardzo trudno jest jednak odtworzyć, gdyż proces rozmnażania trwa bardzo długo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...