Informacje
 • Ponad 200 ofiar lawiny w Afganistanie. "Pod śniegiem wciąż jest troje dzieci"

  26-02-2015 11:49 Władze ogłosiły stan nieuchronnego zagrożenia humanitarnego, potęgowanego przez fatalne warunki atmosferyczne

  Już prawie 190 osób zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia po zejściu lawin śnieżnych na północnym wschodzie Afganistanu, ocenianych przez władze jako najgorsze od 30 lat. Z czwartkowych prognoz wynika, że obfite opady śniegu utrzymają się jeszcze przez dwa dni.

  - Lawina, jaka zeszła w górach w Afganistanie zasypała setki osób - podał w środę 25 lutego rząd. To jedno z najgorszych tego typu wydarzeń na przestrzeni ostatnich 30 lat.

  Dramat rozegrał się w pobliżu wioski Malaspa. Jak podaje portal presstv.ir, zginęło ponad 200 osób, a ponad 100 odniosło obrażenia. -

  Dziesiątki ofiar

  Najbardziej ucierpiała prowincja Pandższer, położona ok. 100 km na północny wschód od stolicy Afganistanu, Kabulu. Pod śniegiem wciąż jest troje dzieci - rozpaczał mężczyzna niedługo po tragedii.

  - Śniegu w takich ilościach ani tylu lawin nie widzieliśmy od 30 lat - powiedział gubernator prowincji Abdul Rahman Kabiri. W środę lawiny zeszły również w prowincji Laghman i Nangarhar na wschodzie oraz Bamjan w środkowym Afganistanie.

  Klęska i błogosławieństwo

  Władze ogłosiły stan nieuchronnego zagrożenia humanitarnego, potęgowanego przez fatalne warunki atmosferyczne, utrzymujące się w regionie. Ponadto do części wiosek nie mogą dojechać karetki, ponieważ drogi blokuje śnieg.

  Agencja Reutera zauważa, że dla znacznej części afgańskich rolników duże opady śniegu to błogosławieństwo - wielu z nich wykorzystuje wodę z topiącego się w górach śniegu do nawadniania pól wiosną i latem.

  Częste i śmiertelne

  Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rolnictwo jest motorem napędowym odbudowującej się ze zniszczeń wojennych afgańskiej gospodarki, a trzy czwarte ludności kraju mieszka na terenach wiejskich. W lawinach i burzach śnieżnych, częstych w Afganistanie, giną co roku dziesiątki ludzi. W 2010 roku w lawinie na przełęczy Salang w Hindukuszu zginęło ponad 160 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...