Informacje
 • Ponad 260 martwych delfinów na brzegu Zatoki Meksykańskiej

  17-06-2019 17:01 Naukowy badają przyczynę śmierci zwierząt
  Ciało walenia w Bałtyku Foto: Institute for Marine Mammal Studies | Video: TVN24

  Od początku lutego wody Zatoki Meksykańskiej wyrzuciły na brzeg ponad 260 martwych delfinów. To około trzy razy więcej niż średnia historyczna - podają naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

  Naukowcy z NOAA badają przyczynę masowej śmierci delfinów butlonosych u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Sugerują, że może być to związane ze zmianą zasolenia w zatoce po tegorocznych powodziach.

  W wielu przypadkach ciężko jest ustalić przyczynę śmierci ssaków, ponieważ ich ciała są już w stanie zaawansowanego rozkładu.

  Powodzie w USA

  Tegoroczny maj był rekordowo "mokry" dla stanów Nebraska, Kansas i Missouri. Dla Oklahomy był to drugi tak mokry maj w historii. Regiony te nawiedzały ulewne deszcze, wiele obszarów było podtopionych. Powódź nad rzeką Missisipi spowodowała, że ogromne ilości słodkiej wody dostały się do Zatoki Meksykańskiej. Tym samym poziom zasolenia w akwenie zmniejszył się i wpłynął na funkcjonowanie organizmów morskich, w tym delfinów.

  Jeden z naukowców uważa, że otwarcie kanału przelewowego w Luizjanie, które związane było z trudną sytuacja hydrologiczną, spowodowało śmierć 126 delfinów u wybrzeża Missisipi - donosi CBS News. Niektórzy biolodzy twierdzą, że jest to większa katastrofa ekologiczna niż eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon i wyciek ropy w 2010 r. Wtedy znaleziono 91 martwych delfinów w Missisipi.

  Zbyt duża ilość słodkiej wody może powodować zaburzenia widzenia u delfinów, zmiany skórne, nieprawidłową chemię krwi, a w niektórych przypadkach śmierć - twierdzą naukowcy z NOAA.

  Strefa martwych wód

  Najgorsze dopiero nadejdzie, tak twierdzą naukowcy. Przewidują, że latem w Zatoce Meksykańskiej powstanie duży obszar, mniej więcej wielkości stanu Massachusetts, o niskiej lub zerowej zawartości tlenu. Zjawisko to określane jest strefą martwych wód. To obszar o zbyt niskiej zawartości tlenu, by mogły w nim przeżyć organizmy nim oddychające (rośliny i zwierzęta). Strefy martwych wód powstają wskutek eutrofizacji zbiorników wodnych, zarówno śródlądowych, jak i otwartych mórz, i obejmują rozległe partie wód głębinowych i przydennych - często o powierzchni kilkuset, a nawet kilku tysięcy kilometrów kwadratowych, powodując śmierć żyjących tam organizmów (ryb, bezkręgowców bentosowych) i wymierne straty ekonomiczne.

  Takie zjawisko zdarza się co roku, ale naukowcy z NOAA uważają, że ten rok może być jednym z najgorszych w historii ze względu na anormalnie wysoki poziom wody odprowadzanej z rzeki Missisipi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...