Informacje
 • Ponad 30 stopni na Syberii. Ewenement, którego należy się bać

  30-05-2020 14:21 Materiał magazynu "Polska i Świat"
  Za nami najgorętsza dekada w historii Foto: PiŚ | Video: NASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann

  W ostatnich miesiącach na Syberii było wyjątkowo ciepło, w maju temperatura przekroczyła tam 30 stopni Celsjusza. Z kwietniowej mapy wynika, że odchylenie od normy przekroczyło w tym regionie pięć stopni. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  - W tym roku już w maju w Nowosybirsku temperatury przekroczyły 30 stopni, co jest absolutnym ewenementem - mówił Jakub Rybicki, podróżnik. Zjeździł on Syberię wzdłuż i wszerz na rowerze, obserwował, jak zmienia się tamtejszy klimat. - Widzimy wyraźnie, że ta temperatura się podnosi. Na przykład w tym roku jest średnio pięć stopni cieplejsza niż przeciętnie - dodał.

  Potwierdzają to naukowcy z Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Poniższa mapa obrazuje skalę światowych zmian temperatury w kwietniu. Syberia to najbardziej czerwony region, zdecydowanie się wyróżnia.

  Zmiany klimatu

  Wraz ze wzrostem temperatury nasiliły się pożary, zwierzęta wcześniej obudziły się z zimowego snu. Wysychają dopływy jeziora Bajkał, topi się wieczna zmarzlina.

  - Bardzo boimy się tego procesu, gdyby miał gwałtownie przyspieszyć, bo wtedy emisje gazów cieplarnianych z tej wiecznej zmarzliny dołożą się do naszych emisji w bardzo dużym stopniu - mówił profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego.

  Wszystko to efekt postępującej klimatycznej katastrofy. Zmienia się temperatura, rośnie poziom mórz i oceanów, topnieją lodowce. Jeden z nich na Islandii w ciągu ostatnich 21 lat skurczył się o 600 metrów.

  - To nie są takie zmiany liniowe, klasyczne, tylko zmiany w pewnym sensie dynamiczne, które przyspieszają z czasem. Dyskusja na temat Syberii to jest jeden z takich przykładów, punktów krytycznych - mówił profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Podobnego uważa profesor Malinowski. - To są sygnały, które w żadnym razie nie można lekceważyć. To jest ostatni dzwonek na bardzo intensywne redukcje emisji. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ta zmiana klimatu już daleko zaszła - tłumaczył.

  Susza w Polsce

  Skutki widać także w Polsce. Jeszcze wiele wody musi upłynąć w naszych rzekach, by ich poziom wrócił do normalności.

  Portal tvn24.pl przeanalizował i zestawił dane z poziomu Wisły z jednego dnia - 30 kwietnia. Wyraźnie widać, że na przestrzeni ostatnich niemal 40 lat, to w tym roku na koniec kwietnia wody było najmniej - 46 centymetrów.

  - Bardzo potrzebujemy deszczu, paradoksalnie ten deszcz potrzebny jest nam wiosną i jesienią. Jeśli klimat zmieni się na bardziej suchy, czyli zmniejszy się ilość opadów, to wtedy będzie cierpieć na suszę - mówił Marcin Nowak, geograf.

  W rolnictwie już jest to faktem, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa suszę ogłosił w 14 województwach i szacuje, że tegoroczne plony będą mniejsze o 20 procent.

  Zobacz cały materiał magazynu "Polska i Świat":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...