Informacje
 • Ponad 40 stopni w Hiszpanii. Śmiertelne ofiary upałów

  28-06-2019 20:31 Fala upałów daje się we znaki Hiszpanom
  Wydano najwyższy alert przed upałem we Francji Foto: Alejandro Garcia/PAP/EPA | Video: TVN24 BiŚ

  W wyniku utrzymujących się w Hiszpanii od środy upałów zmarły dwie osoby, a dwie są w ciężkim stanie - podały w piątek hiszpańskie media. W niektórych miejscach kraju termometry pokazują w ciągu dnia ponad 40 stopni Celsjusza.

  CZYTAJ TAKŻE: REKORDOWE TEMPERATURY WE FRANCJI>>>

  Od 1975 roku Hiszpania dziewięć razy doświadczyła fal upałów w czerwcu, przy czym pięć z nich przydarzyło się w ostatniej dekadzie - przekazało w piątek hiszpańskie rządowe biuro meteorologiczne AEMET.

  Ofiary fali upałów

  Pierwszą ofiara śmiertelną tegorocznych czerwcowych wysokich temperatur w Hiszpanii był 93-letni mieszkaniec Valladolid w środkowej części kraju. Mężczyzna w czwartek zemdlał na jednej z ulic miasta i zmarł mimo reanimacji.

  Zmarł również 17-latek z miejscowości Castro del Rio w okolicach Kordoby na południu Hiszpanii. Według informacji przekazanej mediom przez służby medyczne Andaluzji, chłopak zasłabł w czwartek, gdy wskoczył do basenu, aby się ochłodzić po całym dniu pracy w polu. Śmierć nastąpiła w piątek rano w szpitalu miejskim w Kordobie.

  Według dziennika “El Pais” w bardzo ciężkim stanie z powodu upałów byli w piątek dwaj inni mężczyźni. Jeden z nich to 45-letni rolnik z okolic Murcji w południowo-wschodniej Hiszpanii. Do szpitala trafił też w stanie ciężkim strażak, który brał udział w akcji gaszenia pożaru od czwartkowego poranka trawiącego okolice Tarragony w Katalonii.

  Potężny pożar w Katalonii

  W akcji gaszenia pożaru w Katalonii bierze udział ponad 500 strażaków wspieranych przez kilkadziesiąt pojazdów i samolotów gaśniczych. To największy pożar w tym regionie Hiszpanii od 1998 roku.

  W piątek służby obrony cywilnej Katalonii poinformowały, że pomimo częściowego opanowania żywiołu w części prowincji Tarragona, pożar jest wciąż daleki od ugaszenia.

  Władze Katalonii przekazały w piątek, że pożar objął 6 tysięcy hektarów. Strażacy biorący udział w akcji twierdzą jednak, że powierzchnia ta może być nawet czterokrotnie większa. Okolicznym rolnikom zalecono, by wstrzymano wszelkie prace polowe na co najmniej 48 godzin.

  Według informacji przekazanych przez Miquela Bucha, odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w regionalnym rządzie Katalonii, pożar pojawił się w czwartek rano samoistnie przy jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Torre de l'Espanyol. Ekstremalnie wysokie temperatury utrudniają walkę z żywiołem.

  Pożar rozszalał się w okolicach Tarragony

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...