Informacje
 • Ponad 400 błyskawic na godzinę.
  Brak prądu i przerwany mecz

  10-09-2019 20:22 Gwałtowna burza przeszła nad Waszyngtonem
  Nad Łodzią przeszła burza Foto: CNN | Video: Kontakt 24

  Ponad dwa tysiące wyładowań atmosferycznych pojawiło się w sobotnią noc nad stanem Waszyngton. Przerwany został mecz futbolu amerykańskiego, a kilka tysięcy odbiorców nie miało prądu. Burza dała jednak niesamowity spektakl na niebie.

  Większość wyładowań odnotowano w zachodniej części stanu. W ciągu godziny zarejestrowano ponad 200 błyskawic na terenie obszaru metropolitalnego Seattle. Jak powiedziała meterolog Renee Duff, burze nawiedziły zachodnią część stanu, kiedy dotarło tam chłodne powietrze znad Pacyfiku.

  - Na port lotniczy Seattle-Tacoma spadło około 15 litrów deszczu na metr kwadratowy. To najwięcej od 12 kwietnia, kiedy spadło tam 16,5 litra na metr kwadratowy - powiedziała Duff.

  "Spoglądając wstecz na ostatnią (sobotnią - red.) noc między 18 a 23 w zachodnim Waszyngtonie oszacowano liczbę wyładowań na 2200. Oznacza to około 440 uderzeń na godzinę i siedmiu na minutę" - czytamy w poście umieszczonym na Twitterze Narodowej Służby Pogodowej w Seattle.
  Odwołane i opóźnione wydarzenia

  Silna burza sprawiła, że uniwersytecki mecz futbolu, który rozgrywany był na terenie stadionu Husky, musiał zostać przerwany. "Zgodnie z wytycznymi NCAA (organizacja zajmująca się uniwersyteckimi zawodami sportowymi - red.) gra nie może zostać wznowiona przed upływem 30 minut od ostatniego uderzenia pioruna w promieniu około 13 kilometrów od stadionu" - przekazał na Twitterze Uniwersytet Waszyngtonu, do którego należy stadion.

  Natomiast w Washington State Fair odwołano wszystkie wydarzenia i zamknięto obiekt dużo wcześniej niż przewidywano. W szczytowym momencie burzy prądu nie miało pond 4500 odbiorców.


   

  Zawsze trzeba mieć się na baczności

  Nie odnotowano rannych ani ofiar śmiertelnych. Jak stwierdziła Duff, mimo niewielkiego ryzyka uderzenia pioruna w człowieka, podczas burzy należy zachować ostrożność.

  - Ludzie powinni pamiętać, że każda burza może spowodować potencjalnie śmiertelne uderzenie pioruna, dlatego bardzo ważne jest wejście do środka (budynku - red.) przy pierwszym grzmocie - powiedziała Duff.

  Dodała, że burze, które będą przechodzić przez północny zachód w najbliższych dniach, nie będą tak silne, jak te sobotnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...