Informacje
 • Ponad 45 stopni. Tak gorąco, że nietoperze umierają na drzewach

  09-01-2018 15:21 90 procent stanowiły młode

  Setki martwych rudawek znaleziono przy Sydney

  Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown/Facebook

  Upały dotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Smutną wiadomość przekazała australijska inicjatywa "Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown" - w niedzielę z powodu bardzo wysokiej temperatury zginęły setki rudawek.

  - To było niewiarygodne. Zobaczyłam mnóstwo martwych nietoperzy leżących na ziemi, a inne znajdowały się blisko niej i umierały - powiedziała Cate Ryan. Jest wolontariuszką grupy WIRES (organizacji działającej na rzecz ratowania dzikiej przyrody w Australii) z parku St. Helens na przedmieściach Sydney. Dotarła tam około godziny 13 czasu lokalnego.

  Setki martwych na ziemi i drzewach

  W niedzielę temperatura w okolicy, w której znajduje się kolonia rudawek Campbelltown, wyniosła 45,1 stopnia Celsjusza. Niektóre z nietoperzy leżały już na ziemi, jednak inne wciąż zwisały na drzewach. Truchła ułożono w jednym miejscu, dzięki czemu doliczono się ponad 200 osobników. W tej liczbie nie uwzględniono tych, które wisiały w miejscach niedostępnych dla ratowników. Były ich setki.

  90 procent spośród zmarłych stanowiły młode. Dorosłym osobnikom udało się w większości odlecieć w górę potoku, a młode zostały z tyłu. Nie były w stanie przetrwać upału. Duża ich część była już umierająca w momencie, kiedy dotarli do nich wolontariusze z WIRES.

  Udało się napoić 80 rudawek. Na miejsce dostarczono nawet 400-litrowy zbiornik wodny.
  To nie pierwszy i nie ostatni raz

  Przez wysoką temperaturę ucierpiały również kolonie w Parramatta Park i Penrith, wszystkie w okolicach Sydney.

  Na profilu inicjatywy Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown (powiązanej z WIRES) na Facebooku napisano: "Tak wiele małych żyć straciliśmy z powodu upałów i niewystarczających obszarów objętych cieniem". Jak zaznaczono, to nie pierwsza, ale i z pewnością nie ostatnia taka sytuacja. Kolonia potrzebuje większego ocienionego obszaru. Ryan przypomniała również sytuację sprzed miesiąca - jednego dnia, również z powodu upałów, zginęły 43 nietoperze.

  Jak poinformowała WIRES we wtorek około godziny 6 czasu polskiego, ponad 20 młodych znajdowało się wciąż w stanie krytycznym. Również 20 osobników z Parramatta Park jest objętych opieką. 120 młodych udało się połączyć na powrót ze swoimi matkami. Niektóre maluszki czują się już dobrze.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zwierzeta umieraja - wg mnie okreslenie poprawne
  Ja tez bym powiedzial umieraja, bo brzmi lepiej niz zdychaja, ktore to slowo ma dla mnie tez negatywny oddzwiek i mnie razi.Nie jestem polonista, ale wydaje mi sie, ze jezyk Polski tez tego nie zabrania? Dodatkowo nie mowi sie masowe zdychanie tylko wymieranie:P. Kazdy organizm czy tez czlowiek czy pies tak samo umiera z punktu widzenia bilogicznego, zostaly tylko nalecialosci z czasow kiedy zwierzeta traktowalo sie jako przedmioty...
  Nie zgadzam sie tez zeby trakowac zwierzeta jak rzeczy (jak niektorzy lubia :) ).
  ~Geralt /2018-01-10 13:44
 • umierają a nie zdychają
  w cywilizowanym świecie zwierzęta umierają, a nie zdychają. zdychają tylko w Polsce - wyklętym kraju wolaków, gdzie zwierzę jest traktowane gorzej niż rzecz.
  ~oso /2018-01-10 13:41
 • nietoperze
  Nietoperze umierają, zwierzęta umierają a nie zdychają, żywe organizmy kończą życie a zdychanie to pogardliwe określenie wymyślone na uzasadnienie przedmiotowego traktowania innych żywych istot.
  awa953 /2018-01-10 11:46
 • Uwaga 2
  martwię się o Australian Open, jak w takich warunkach grać
  ~wonsz gieniek /2018-01-10 11:40
 • do Uwagi
  Ładniej jednak brzmi, że umiera, bo według mnie zdycha istota, która nie zasługuje na to aby żyć...
  ~EmPi /2018-01-10 08:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...