Informacje
 • Ponad 80 ofiar supercyklonu. "Wyglądało to tak, jakby świat miał się skończyć"

  21-05-2020 17:20 Ogromne zniszczenia
  Cyklon Nisarga uderzył w zachodnie wybrzeże Indii Foto: PIYAL ADHIKARY/PAP/EPA | Video: Reuters

  Bilans ofiar śmiertelnych supercyklonu Amphan w Indiach i Bangladeszu wzrósł do co najmniej 82 osób. Większość z nich zginęła od powalonych drzew lub porażenia prądem. Wiatr w porywach osiągał prędkość 185 kilometrów na godzinę.

  Co najmniej 72 osoby zginęły w Indiach w wyniku przejścia potężnego cyklonu Amphan, który nawiedził w środę wschodnie wybrzeże kraju i sąsiedni Bangladesz, gdzie śmierć poniosło co najmniej 10 osób - poinformowały w czwartek władze obu tych państw.

  Supercyklon uderzył w środę w stan Bengal Zachodni na wschodzie Indii, niszcząc wsie, linie energetyczne i pozostawiając duże połacie ziemi pod wodą. Wiał wiatr, który w porywach osiągał do 185 kilometrów na godzinę.

  Żywioł przyniósł też ulewny deszcz. U wybrzeży Zatoki Bengalskiej fala sztormowa sięgała nawet pięciu metrów.

  Amphan, określony supercyklonem, osłabł od czasu wejścia na ląd. Przemieszczając się przez Bangladesz, w czwartek przez indyjskie służby pogodowe został zdegradowany do cyklonu. Przewiduje się, że burza później przemieni się w depresję tropikalną.

  Dotknął dwa kraje

  Stojąca na czele władz stanu Bengal Zachodni Mamata Banerjee powiedziała, że większość ofiar zginęła od porażenia prądem lub pod zwalonymi drzewami.

  Cyklon przyniósł też spore zniszczenia w Bangladeszu. Jak podaje Reuters, dotychczas odnotowano 10 zgonów. - Nigdy w życiu nie widziałem takiego cyklonu. Wyglądało to tak, jakby świat miał się skończyć - relacjonował 49-letni Azgar Ali w rozmowie z agencją Reutera.

  Mohammad Asaduzzaman, starszy urzędnik policji poinformował, że cyklon zrywał dachy i linie energetyczne oraz spowodował podtopienia w wielu wioskach.

  Kolejny rok supercyklonów

  Indie już drugi rok z rzędu są nawiedzane przez supercyklony. W maju 2019 roku władze Indii i Bangladeszu ewakuowały około miliona mieszkańców północnych wybrzeży Zatoki Bengalskiej przed nadchodzącym cyklonem Fani. Żywioł spowodował wówczas szkody szacowane na około 8 miliardów dolarów amerykańskich i kosztował życie 89 osób.

  Pod koniec października ubiegłego roku wiejący z prędkością 240 km/h cyklon Kyarr zbliżył się do zachodnich wybrzeży Indii, lecz nie wyrządził spodziewanych szkód, zawracając w stronę oceanu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...