Informacje
 • Popiół zasypuje plantacje kawy. Przebudził się Chaparrastique

  30-12-2013 09:38 Sakwadorskie władze ewakuują ludność z okolic wulkanu

  Władze Salwadoru wydały w niedzielę ostrzeżenie po tym, jak wulkan Chaparrastique wyrzucił w powietrze słup popiołów. Rozprzestrzeniają się one po najbliższej okolicy, utrudniając oddychanie i pokrywając grubą warstwą plantacje kawy. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

  Pomarańczowym alarmem objęto cały departament San Miguel oraz leżące najbliżej wulkanu gminy departamentu Usulutan. Ogłoszenie takiego ostrzeżenia oznacza, że służby ochrony ludności przeszły w stan gotowości.

  Stratowulkan Chaparrastique to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Znajduje się około140 km na wschód od stolicy kraju - San Salvador. Liczy 2132 m n.p.m., a u jego podnóża leży miasto San Miguel, którego nazwa również jest używana dla określenia samego wulkanu. Według szacunków, w bezpośrednim sąsiedztwie masywu żyje około 5 tys. ludzi.

  Muszą chodzić w  maskach

  Mieszkańców San Miguel i innych okolicznych miejscowości mocno przestraszyło zachowanie wulkanu. Wyrzucił popioły i dum, które rozprzestrzeniły się na dużym obszarze. Towarzyszył im wyraźny zapach siarki. Na razie nie ma żadnych doniesień o poszkodowanych.

  Lokalne władze zdecydowały o przeprowadzeniu ewakuacji w promieniu 3 km od wulkanu i stworzeniu schronisk. Mieszkańcom zaleca się, by przebywając na zewnątrz, oddychali przez ochronne maseczki albo wilgotne tkaniny.

  Zagrożone plantacje

  - Podstawowy problem, który mamy teraz, to opadający popiół z wulkanu - powiedział szef ochrony ludności Jorge Antonio Melendez. Ten ciężki osad może zaszkodzić plantacjom kawy, z których słynie San Miguel.

  Na terenie Salwadoru znajdują się 23 aktywne wulkany, a Chaparrastique jest uznawany za ten o największej aktywności. W ciągu ostatnich 500 lat wybuchał 26 razy. Podczas jego erupcji w 1976 roku. doszło do intensywnego wypływu lawy, natomiast w 2010 roku - do gwałtownych wstrząsów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...