Informacje

 • Porwała ich woda na pustyni.
  Zginęło dziesięcioro nastolatków

  27-04-2018 17:09

  Wzrósł bilans ulewnego deszczu w Izraelu

  Powódź na pustyni. Nie żyją nastolatkowie Foto: Reuters | Video:  

  Wzrósł bilans ofiar ulewnych opadów deszczu, które nawiedziły Izrael. Służby odnalazły ciało dziesiątej, poszukiwanej w czwartek, nastolatki.

  Według izraelskich mediów wśród ofiar jest dziewięć dziewczyn i jeden chłopak. Jedna z dziewczyn była poszukiwana w czwartek, jednak jej ciało zostało odnalezione w czwartek późnym wieczorem. Wszystkie ofiary miały od 17 do 18 lat.

  Zaskoczyła ich ulewa

  Tragiczne wydarzenia rozegrały się na pustyni Negew na południe od Morza Martwego, gdzie uczniowie wybrali się na wycieczkę. Grupa 25 nastolatków brała udział w szkoleniach przygotowawczych przed przystąpieniem do służby wojskowej, która w Izraelu jest obowiązkowa.

  Zanim poinformowano o ofiarach śmiertelnych, rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld mówił, że 25 uczestników szkolenia podczas wędrówki "zaskoczyła" ulewa i niektórych z nich "zabrała woda". Uratować udało się 15 osób.

  Jedna z nich opowiadała później, że w grupę uderzyła fala o wysokości trzech metrów, a potem widać było ciała unoszące się na wodzie.

  Rzecznik izraelskiej policji dodał, że z powodu intensywnych opadów deszczu, które w ostatnich dwóch dniach nietypowo dla tej pory roku nawiedzały ten rejon, zawaliła się część barier ochronnych przy Zachodnim Brzegu Jordanu.

  Zatrzymania i areszt domowy

  Zatrzymano dwie osoby podejrzane o popełnienie zaniedbań w związku z organizacją wycieczki. Jak nieoficjalnie podają izraelskie media, organizatorzy mieli zignorować ostrzeżenia służb meteorologicznych dotyczące ulewnych deszczy dla tego regionu.

  Wobec jednej osoby zastosowano także areszt domowy na czas śledztwa.

  Izrael w żałobie

  - Izrael opłakuje te obiecujące, młode życia, jakie zostały zabrane przez tę tragedię w rejonie Arava - napisał premier Benjamin Netanjahu na Twitterze. Z rodzinami ofiar solidaryzuje się także prezydent Reuven Rivlin oraz inni przedstawiciele władz.

  Lista nazwisk ofiar została podana do publicznej wiadomości. W piątek odbyły się pogrzeby siedmiu osób.

  Jezioro otoczone pustynią

  Morze Martwe - leżące w najniższym punkcie Ziemi (413 m p.p.m.) słone bezodpływowe jezioro - otoczone jest terenami pustynnymi i suchymi klifami. W przypadku deszczu woda spływa w dół po stromych zboczach, na których w ciągu kilku minut mogą utworzyć się rwące potoki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...