Niewielki, ale bardzo agresywny. Znaleźli krokodyla na schodach - 15-10-2019
Do jednego z domów w chińskim mieście Kunming włamał się niecodzienny intruz. Miał ponad metr długości i ważył około 13 kilogramów. czytaj dalej
Jak twierdzi lekarz weterynarii Lorenzo Crosta, papuga miała prawdziwe szczęście, że przeżyła. Po prześwietleniu okazało się, że została pięć razy postrzelona z dwóch różnych wiatrówek.
W sprawie tej jest wiele niewiadomych. Powody napaści na Mr. Cocky'ego, bo takie ptak dostał imię, nie są jasne. Crosta nie jest nawet pewien, kto go przywiózł, ponieważ do szpitala trafia dużo różnych ptaków.
- Kakadu żółtoczube są dość głośne. Możliwe, że Mr Cocky kogoś denerwował, a może to była jakaś głupia zabawa dzieciaków. Może miał po prostu pecha i został postrzelony przez jedną osobę, odleciał, po czym strzeliła do niego inna osoba - powiedział mężczyzna.
Jak dodał, ptak zniósł operacje ratunkowe ze stoickim spokojem.
- Kiedy dostajemy dzikiego ptaka, najpierw przeprowadzamy ocenę stanu zdrowia. Jeśli jest szansa na ratunek, nie zwlekamy z pomocą. Jeśli jednak wiemy, że ptak nie będzie mógł powrócić na wolność, zwierzę, niestety, udaje się na spotkanie ze swoimi przodkami. W tym przypadku pomyśleliśmy: okej, porusza skrzydłem, wydaje się być w porządku, więc czemu nie spróbować?
Postrzelenie w głowę, chociaż kula utkwiła bardzo blisko lewego oka, zdawało się nie mieć wpływu na zachowanie ptaka. Pozostałe rany również nie powodowały u niego dyskomfortu. Crosta zamierza teraz poczekać, aż zwierzę w pełni wyzdrowieje, zanim podejmie decyzję, czy usunąć ostatnią kulę z jego skrzydła. Obecnie ptak przechodzi fizjoterapię.
W Australii dzika przyroda podlega rygorystycznej ochronie. Osoby, które postrzeliły Mr. Cocky'ego, mogą zostać ukarane bardzo wysoką grzywną.Kakadu żółtoczube zamieszkują wschodnie i północne regiony Australii. Mają białe upierzenie, jaskrawożółty czub oraz dziób mocny i zakrzywiony. Osiągają około 50 centymetrów długości i ważą niecały kilogram.
Ptaki te prowadzą dzienny tryb życia i bywają hałaśliwe. Żywią się nasionami, korzonkami, orzechami i owadami. Mogą żyć ponad 50 lat, najstarsze kakadu żółtoczube dożyło w niewoli 120 lat.
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych figurują jako zwierzęta najmniejszej troski.
Źródło: bbc.com, theguardian.com
Autor: kw/map
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...
W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...
"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...
Komentarzy 1