Informacje
 • Poszukiwanie życia w Kosmosie trwa.
  Powstaje największy radioteleskop na świecie

  29-07-2015 12:10 Będzie szukał sygnałów spoza Układu Słonecznego

  W Chinach powstaje radioteleskop, który pozwoli na poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących spoza Układu Słonecznego. Stanie się on największym tego typu urządzeniem na świecie.

  Budowla odpowiadająca wielkości 30 boiskom do piłki nożnej? Właśnie takich rozmiarów radioteleskop powstaje na południu Chin, w prowincji Kuejczou. Jego ogromne rozmiary pozwolą na prowadzenie obserwacji astronomicznych oraz poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących spoza Układu Słonecznego.

  Prace nad projektem, zatytułowanym FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), rozpoczęto w marcu 2011. Ich zakończenie przewidywane jest na wrzesień 2016.

  Poszukiwanie istot pozaziemskich

  Naukowcy nie są jeszcze w stanie przewidzieć możliwości chińskiego radioteleskopu. Twierdzą jednak, że pozwoli on na poszukiwanie sygnałów nawet spoza Układu Słonecznego.

  - Potencjał radioteleskopu FAST ciężko przewidzieć - mówi Li Di, naukowiec z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Chinach. - Pozwoli on uzyskać odpowiedzi nie tylko na pytania związane z astronomią, ale także z ludzkością i naturą - dodaje.

  Jeżeli więc gdzieś w Kosmosie istnieją inteligentne istoty, radioteleskop FAST umożliwi nawiązanie z nimi kontaktu. Lokalizacja radioteleskopu, który powstaje w naturalnej niecce z dala od hałasów, zapewni mu ciszę radiową oraz pozwoli na badanie obiektów znajdujących się trzykrotnie dalej od tych badanych przez Arecibo - jeszcze przez jakiś czas największy radioteleskop znajdujący się w Portoryko.

  - Nasze urządzenie będzie bardze czułe. Będzie wykrywać nawet najsłabsze sygnały pochodzące z Kosmosu - tłumaczy Xu Renxin, profesor z Uniwersytetu w Pekinie.

  Największy na świecie

  Koszt budowy wyniesie około 120 milionów dolarów. Budowla swoją wielkością prześcignie radioteleskop Arecibo. FAST będzie się składał z 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku 11 m. Jego średnica wyniesie 500 metrów, co oznacza, że obejście go dookoła zajmować będzie 40 minut.

  Nurtujące pytanie

  Nad istnieniem inteligencji pozaziemskiej zastanawiają się naukowcy z całego świata. Profesor Stephen Hawking podjął nową naukową inicjatywę. Chce raz na zawsze znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie: czy istnieje życie w Kosmosie w innym miejscu niż na Ziemi? Planowany jest projekt, który będzie miał na celu poznanie odpowiedzi na stawiane pytanie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spoza Ukladu Slonecznego
  Moze chodzic jednak o uklad sloneczny, do tej pory nasluchujemy tego co przechodzi przez Ziemie i jej najblizsze otoczenie. Czyli fala musialaby dosc precyzyjnie w nas trafic. Zwiekszajac obszar nasluchu poza uklad sloneczny, zwiekszamy szanse wylapania czegos co leci obok naszego ukladu, tak to rozumiem
  ~Mario /2015-07-29 23:30
 • radio
  pewnie wifi .... swoją drogą kto przy zdrowych zmysłach używałby słabych i przede wszystkim powolnych fal radiowych?
  jeśli już to tylko przez splątanie kwantowe.
  tak dla przypomnienia ..zaczynamy produkować komputery i przede wszystkim
  do łączności ...... (natychmiastowej)
  ~nimm /2015-07-29 20:24
 • zguba
  jak znajdą i przybędą to skończymy tak jak rdzenni mieszkańcy ameryki jak przybyli hiszpanie
  aso77 /2015-07-29 16:28
 • Jeżeli jest
  Zaawansowana technicznie cywilizacja, która wyprzedza nas technologicznie o tysiące lat to pytanie jest czy oni wytwarzają jakieś fale radiowe, które można przechwycić? Być może ich technologia jest bardziej zaawansowana i posługują się bardziej zaawansowaną techniką, która dla nas jest niezrozumiała gdyż my po za falą radiową nie znamy innego przekazu informacji na duże odległości. Naukowcy patrzą przez pryzmat tego, co nasza nauka osiągnęła do tych czas i uważają, że inne cywilizacje osiągnęły to samo i że nasze prawa fizyki odpowiadają tym samym prawom na innych planetach? Ale próbować warto.
  Wołodar /2015-07-29 15:10
 • Spoza układu słonecznego
  Czy spoza naszej galaktyki?
  ~Pejot /2015-07-29 12:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...