Informacje
 • Potężna eksplozja meteoru
  w ziemskiej atmosferze

  19-03-2019 10:43 Największa od czasu Czelabińska
  Lecący obiekt nad Czelabińskiem zarejestrowała kamera Foto: Simon Proud/University of Oxford/Japońska Agencja Meteorologiczna | Video: YouTube/Наша Газета

  Pod koniec ubiegłego roku nad Morzem Beringa w atmosferze ziemskiej wybuchł meteor. To największe tego typu zjawisko od czasu wybuchu meteoru nad Czelabińskiem w 2013 roku.

  18 grudnia 2018 roku nad Morzem Beringa doszło do wybuchu meteoru. Zdarzenie niemal natychmiast zostało odnotowane przez aparaturę służącą do wykrywania eksplozji meteorów, ale dopiero teraz udało się otrzymać jej dodatkowe potwierdzenie dzięki zdjęciom z japońskiego satelity pogodowego Himawari-8. Odkryciem pierwszy pochwalił się Peter Brown z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie, a Simon Proud z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikował zdjęcia satelitarne.

  Największy od czasu meteoru z Czelabińska

  Meteor miał średnicę około 10 metrów i ważył 1400 ton. Wszedł w atmosferę ziemską z prędkością 32 kilometrów na sekundę pod kątem siedmiu stopni i wyzwolił energię 173 kiloton, czyli 10 razy większą niż bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku. Wybuch był największym od czasu eksplozji meteoru nad Czelabińskiem w lutym 2013 roku.

  Jak powiedziała w rozmowie z BBC News Lindley Johnson z NASA, tak silne eksplozje meteorów zdarzają się dwa, trzy razy na sto lat.

  Nie był znany do tej pory

  - Meteor znad Morza Beringa uwolnił około 40 procent energii meteoru z Czelabińska. Spadł jednak nad wodą, więc nie uzyskał tak dużego zainteresowania mediów - powiedziała Kelly Fast z obserwatorium NASA.

  Jak powiedziała Johnson, meteor zszedł nad obszarem nie tak bardzo oddalonym od tras lotów między Ameryką Północną a Azją. Naukowcy próbowali skontaktować się z właścicielami linii lotniczych, pytając, czy to zjawisko zostało jakoś przez nich odnotowane. Czekają na odpowiedź.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Meteo
  Dinozaury to ludzie wykończyli rzucając kamieniami
  ~ala /2019-03-21 14:11
 • Meteo
  Nawet nie zauważymy jak coś w nas uderzy i zawinie jak dinozaurów.
  ~Meteo /2019-03-19 13:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...