Informacje
 • "Powódź 500-lecia" w stanie Michigan.
  Rekordowy poziom wody

  21-05-2020 13:14 Ewakuowano już 10 tysięcy mieszkańców

  W amerykańskim stanie Michigan pod naporem przepełnionych zbiorników pękły dwie tamy na rzekach. - Eksperci opisują to jako powódź 500-lecia - powiedziała na konferencji prasowej Gretchen Whitmer, gubernator stanu.

  W środę częściowo zalane zostało miasto Midland w stanie Michigan. Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) ostrzega przed "zagrażającą życiu" powodzią, bowiem poziom wody w rzece Tittabawassee w Midland, jest historycznie wysoki.

  - Nigdy w życiu nie widziałem, żeby tama zawiodła - powiedział 53-letni Mark Bone, przedstawiciel lokalnych władz. - Było źle w 1986 roku, ale nie aż tak - dodał.

  O godzinie 5.30 (11.30 polskiego czasu) pobity został rekord poziomu wody na rzece Tittabawassee ustanowiony w 1986 roku. Jej stan wyniósł 10,3 metra.

  Tamy Edenville na rzece Tittabawassee w Midland oraz Sanford na rzece Rifle w pobliżu miasta Sterling w stanie Michigan zostały uszkodzone z powodu silnych ulew. Obie konstrukcje załamały się pod naporem wody i są poważnie zniszczone.

  Ewakuacja ludzi

  Bone poinformował, że z terenów zagrożonych zalaniem ewakuowano już 11 tysięcy mieszkańców. W 40-tysięcznym Midland nie odnotowano dotąd żadnych ofiar śmiertelnych. Podkreślił, że jeśli warunki pogodowe nie poprawią się, a na to się nie zanosi, ewakuacja może objąć nawet 100 tysięcy ludzi, co jest wielkim wyzwaniem w warunkach epidemii COVID-19. Ewakuacja ludności wiąże się bowiem z koniecznością koncentrowania dużych grup ludzi w obiektach sportowych i szkolnych.

  - Służby starają się tam kontrolować sytuację epidemiologiczną, między innymi mierząc ludziom temperaturę i rozdając maski ochronne, ale ewakuacja w czasach pandemii jest naprawdę czymś karkołomnym - ocenił.

  "Powódź 500-lecia"

  Jak powiedziała gubernator stanu Gretchen Whitmer, nie ma informacji o ofiarach.

  - Eksperci opisują to jako powódź 500-lecia - powiedział na środowej konferencji prasowej. Dodała, że badana jest też przyczyna pęknięcia tam.

  - Jeśli macie kogoś z rodziny albo bliską osobę w innej części Stanów Zjednoczonych, wyjeżdżajcie natychmiast. Jeśli jednak zdecydowaliście się pozostać, to, proszę, udajcie się do wyznaczonych przez władze miejsc, w których będziecie mogli się schronić - apelowała do mieszkańców.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...