Informacje
 • Powodzie po ulewnym deszczu.
  Niebezpieczna pogoda w RPA

  10-12-2019 07:51 Władze wydają kolejne ostrzeżenia

  Ulewny deszcz, a w efekcie powodzie nawiedzają Republikę Południowej Afryki. Najbardziej dotknięte przez niebezpieczne zjawiska są tereny wokół Pretorii. Wydano ostrzeżenia przed powodziami i burzami.

  Republika Południowej Afryki nękana jest przez ulewne opady deszczu powodujące powodzie. Według prognoz cały tydzień ma upłynąć z deszczową i niebezpieczną pogodą. W wielu częściach kraju wydano ostrzeżenia o powodziach.

  Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincji Gauteng, na terenie której położona jest stolica kraju Pretoria. Błyskawiczne powodzie w mieście Centurion doprowadziły do zniszczeń w dużej jego części. W regionie Mamelodi wiele chat zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Te, które przetrwały, zanurzone są w wysokiej wodzie.

  W mieście Bronkhorstspruit, położonym na wschód od stolicy kraju Pretorii, zapory wodne miały problem z zatrzymaniem wody. W związku z tym wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Służby ratownicze muszą korzystać z łodzi i śmigłowców.

  W poniedziałek wydano również alarmy przed niebezpiecznymi burzami w niektórych częściach Prowincji Przylądkowej Północnej znajdującej się w zachodniej części RPA i prowincji Wolne Państwo położonej na południe od najbardziej dotkniętej powodziami części kraju.

  Apel o rozwagę

  Władze apelują do mieszkańców, aby pozostawali w domach i omijali drogi oraz zachowali szczególną ostrożność podczas przepraw przez rzeki. Jeśli pojazd zostanie uwięziony na drodze, zaleca się, aby opuścić go i wspiąć się na wyższy teren, ale tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Nie należy kontynuować jazdy po zalanych terenach, ponieważ nie wiadomo w jakim stanie są drogi.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...