Informacje
 • Powodzie w Hiszpanii i Francji. "Nigdy nie widziałem, żeby wody tak szybko przybywało"

  23-10-2019 20:54 Tysiące odbiorców bez prądu
  Powodzie w Hiszpanii i Francji. "Nigdy nie widziałem, żeby wody tak szybko przybywało"

  Ulewy na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii

  PAP/EPA/JOSEP LLUIS SELLART

  Przez północno-wschodnią część Hiszpanii i południową Francję przeszły gwałtowne ulewy. W Katalonii woda zniszczyła wiele domów i samochodów. Jedna osoba zginęła. We Francji wiatr zrywał dachy z budynków i łamał drzewa.

  Hiszpańskie media informują o trzech osobach rannych i jednej ofierze śmiertelnej. W środę rano znaleziono ciało około 75-letniego mężczyzny. Jak podała na Twitterze regionalna policja, leżał na plaży w mieście Caldes d’Estrac, około 40 kilometrów od Barcelony. Kilka godzin wcześniej policja dostała zgłoszenie o jego zaginięciu.

  Ranni to kobieta i mężczyzna oraz siedmioletnia dziewczynka. Kemping w Barcelonie, na którym przebywali, został zniszczony przez powódź.

  Ekipy ratunkowe nadal poszukują 65-letniej kobiety i jej syna, którzy odpoczywali w ośrodku wczasowym w miejscowości Vilaverd. Okolicę zalała woda z rzeki Francoli, która po ulewach znacznie przybrała. Do tej pory nie odnaleziono nawet przyczepy kempingowej należącej do poszukiwanych. Oprócz sprzętu naziemnego w akcję zaangażowany jest śmigłowiec i dwie jednostki grupy poszukiwawczej z psami.

  Tysiące bez prądu

  W północno-wschodniej części Katalonii obfite opady spowodowały liczne przerwy w dostawie elektryczności. Pozbawionych prądu zostało ponad 30 tysięcy odbiorców. Zamknięto kilkanaście szkół.

  Z powodu zniszczeń wywołanych przez zalania wodą i osunięcia ziemi zamkniętych jest 40 dróg, nie działa również kilka linii kolejowych. Niektóre samochody przez osuwiska i wysoki poziom wody utknęły na ulicach.

  Ponad metr wody

  Ulewne deszcze z burzami przeszły również przez południową część Francji. W niektórych miastach doszło do powodzi. Region Hérault zmaga się z wysokim poziomem wody. Są miejsca, gdzie na ulicach osiąga on ponad metr. W ciągu jednej godziny spadły tam 34 litry wody na metr kwadratowy.

  - Nigdy nie widziałem, żeby wody tak szybko przybywało. Mieszkam tu od 20 lat i widzę coś takiego po raz pierwszy - powiedział mieszkaniec miasta Servian w regionie Hérault.

  W Pirenejach Wschodnich wiele dróg jest znacznie uszkodzonych i pokrytych błotem. Wylewające rzeki zmieniły ulice w potoki, zalały domy i zniszczyły wiele samochodów. Silny wiatr zrywał dachy z domów i wyrywał drzewa. Według strażaków przeprowadzono ponad 200 akcji ratowniczych, w tym kilka z wykorzystaniem śmigłowców.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...