Informacje

 • Powstał szpital dla słoni. "Potrzebują opieki tak samo, jak każde inne zwierzę"

  19-11-2018 08:58

  Ośrodek opiekuje się rannymi i starszymi osobnikami

  W Indiach powstał specjalistyczny szpital dla słoni, w którym leczy się chore i ranne zwierzęta. Chociaż w Indiach są czczone, często ich opiekunowie znęcają się nad nimi.

  W świętym mieście Mathura w Indiach otwarto pierwszy szpital dla słoni. Placówka wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, taki jak ultrasonograf, bezprzewodowy cyfrowy aparat rentgenowski, sprzęt termowizyjny, urządzenia do uspokajania zwierząt i kwarantanny. Szpital zajmuje obszar 1114,84 metrów kwadratowych. To nie tylko miejsce odpoczynku słoni, ale też ogromna atrakcja przyciągająca lokalnych i zagranicznych turystów. W szpitalu leczy się chore, ranne lub starsze słonie.

  Wykorzystywane zwierzęta

  Słonie zajmują specjalne miejsce w religii i codziennej kulturze Indii. Można spotkać je na festiwalach i procesjach w południowej części kraju. Chociaż są czczone, często są bardzo źle traktowane przez swoich opiekunów - kornaków. Aby się poddały i podporządkowały, treserzy używają ostrych metalowych haczyków, które je ranią.

  Słonie padają również ofiarami porażenia prądem, kłusownictwa, wypadków z udziałem pociągów i zatruć.

  - Uważam, że budując szpital, podkreślamy fakt, że słonie potrzebują opieki tak samo, jak każde inne zwierzę - powiedział w wywiadzie z agencją Reutera Geeta Seshamani, współzałożyciel organizacji non-profit Wildlife SOS.

  - Znajdujące się tutaj, w niewoli, słonie nie są maltretowane i wykorzystywane. Okazujemy im należyty szacunek, jakiego potrzebuje zwierzę, jeśli jest w jakikolwiek sposób używane - dodała.

  Drastyczny spadek liczebności

  Populacja słoni indyjskich od roku 2012, kiedy liczyła 29-30 tysięcy, drastycznie zmalała do 27 tysięcy osobników. Setki słoni w Indiach, które stanowią ponad połowę populacji słoni w Azji, trzymane są w niewoli.

  Położony nad brzegiem rzeki Jamuny szpital znajduje się blisko centrum ochrony i pielęgnacji słoni, prowadzonego przez Wildlife SOS. Mieszkają tam 22 słonie. Elizabeth Ritson, turystka z Australii, ​​cieszy się, że w Indiach jest teraz specjalny szpital dla słoni.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...