Informacje
 • Powtórka z orkanu Ksawery? Niż Aleksandra sprawi, że w Polsce będzie bardzo wietrznie

  09-12-2014 09:24 Na pierwszej linii rażenia są Wyspy Brytyjskie. W Polsce krytyczny będzie piątek

  Aleksandra nadciąga. Chmury widać w lewym górnym rogu

  sat24.com

  Nad Europę - w tym Wielką Brytanię, Norwegię, Polskę - nadciąga bardzo silny wiatr. Odpowiada za to głęboki niż znad Atlantyku. Jeśli towarzyszący mu wiatr osiągnie huraganową prędkość, to będziemy mówić o orkanie Aleksandra.

  Aleksandra, głęboki niż znad Atlantyku, który ma szansę stać się orkanem, we wtorek wkroczy nad Wyspy Brytyjskie. W piątek skutki Aleksandry odczuwalne będą w Polsce.

  W Europę uderzy we wtorek rano

  Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to Met Office wydał ostrzeżenia pogodowe szczególnie dla Szkocji i Irlandii Północnej. Synoptycy prognozują silne porywy wiatru dochodzące do około 130 km/h. Silny wiatr może spowodować nienaturalnie wysokie fale. Aura może spowodować zakłócenia w komunikacji powietrznej i naziemnej, zerwanie linii energetycznych oraz lokalne powodzie.

  Silny wiatr będzie przedzierał się w głąb kraju. Na tych obszarach prognozowane są także nawalne opady deszczu. Na obszarach leżących powyżej 200 m przewiduje się opady śniegu. Orkan będzie przemierzał Wielką Brytanię aż do czwartku. W piątek opady deszczy i porywy silnego wiatru powinny stopniowo ustępować.

  Skandynawia na linii wiatru

  Do Norwegii orkan wkroczy we wtorek wieczorem. Około północy nastąpi maksimum prędkości wiatru. Lokalni synoptycy ostrzegają przede wszystkim mieszkańców południowej Norwegii, ale nie wykluczają, że niszczycielska aura odczuwana będzie w centralnej i wschodniej części kraju.

  W najbliższym czasie Szwecja również odczuje skutki przechodzenia orkanu Aleksandra. Do piątku na terenie tego kraju będzie silnie wiać oraz nawalnie padać. Aleksandra ma wkroczyć na ląd od zachodu, na tym obszarze przyniesie do 215 l/mkw. Deszczu. Lokalni synoptycy ostrzegają mieszkańców przede wszystkim południowo-zachodniego wybrzeża. Eksperci uważają, że wiatr może spowodować większe zniszczenia niż opady deszczu lub śniegu, które mają towarzyszyć orkanowi.

  W Polsce może wiać ponad 100 km/h

  Skutki niżu odczujemy i w Polsce. W środę na Pomorzu Zachodnim wiatr osiągnie prędkości 80 km/h. W czwartek podmuchy osłabną, ale tylko na chwilę. Kluczowy dla Polski będzie piątek - na wybrzeżu Bałtyku oraz na zachodzie wiatr przekroczy 100 km/h.

  Orkan Ksawery szalał rok temu

  Dokładnie rok temu, w dniach 4-10 grudnia, po Europie szalał potężny orkan Ksawery. Na swojej trasie miał między innymi Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy oraz Polskę. W naszym kraju podczas tego wydarzenia pogodowego zmarło pięć osób, a 53 zostały ranne. Wiele linii energetycznych było zerwanych, co pozbawiło 500 tys. odbiorców prądu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • adzia
  Do dupy reklamy
  ~AdziaJadziaLenia /2014-12-12 19:12
 • orkan
  Chciałbym moje sportowe auto ustawić przodem do kierunku wiatru, aby ograniczyć niebezpieczeństwo przewrócenie tegoż pojazdu podczas podmuchu.
  Czy może mi ktoś powiedzieć, z jakiego kierunku będzie wiało?
  ~tuti /2014-12-12 17:00
 • Piły w dłoń
  najlepiej już teraz wycinać wszystkie przydrożne drzewa zagrazające bezpieczeństwu
  ~nick /2014-12-10 16:54
 • ....
  Od rana juz na zachodzie niezle ucha
  ~Magda /2014-12-10 10:17
 • ..
  Wiatru to nie chcę bo skutki takich zmian są ogromne ( przewrócone drzewa, zerwane linie energetyczne a nawet dachy )...

  Ale za śnieg bym się nie obraziła :)
  ~MamaSynka /2014-12-10 06:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...