Informacje
 • Pożar na greckiej wyspie.
  Ewakuacja mieszkańców i turystów

  15-09-2019 21:09 Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze relacje
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  W niedzielę na greckiej wyspie Zakintos wybuchł pożar lasów. Z ogniem walczą też strażacy w paśmie górskim Geraneia, otaczającym kurort Lutraki, położony 80 kilometrów na zachód od Aten.

  Jak podają lokalne media, na wyspie Zakintos w niedzielę przed południem wybuchł pożar lasów sosnowych. Ogień pojawił się w miejscowości Agalas i zaczął rozprzestrzeniać się w kierunku miejscowości Keri i zagrażać mieszkańcom. Ewakuowano około 300 osób, w tym turystów lokalnego hotelu. Spłonął jeden dom.

  Silny wiatr, dochodzący do siedmiu stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem walczy ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa śmigłowce i cztery samoloty gaśnicze.

  Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku.

  Grecja płonie

  Wcześniej pożar wybuchł w górach Geraneia, otaczających grecki kurort Lutraki.

  - Ogień płonie u szczytu góry. Próbujemy ograniczyć jego zasięg, ale teren jest bardzo nierówny, z wąwozami - opowiadał przed południem w telewizji publicznej ERT prowadzący akcję Stefanos Kolokuris, komendant straży pożarnej.

  Z żywiołem walczy 169 strażaków. W akcji gaszenia ognia biorą udział cztery samoloty gaśnicze i sześć śmigłowców. Z uwagi na brak możliwości dostania się na teren objęty ogniem grupy strażaków zostały przetransportowane na szczyt śmigłowcem - podała grecka agencja prasowa ANA. Z powodu szybko rozprzestrzeniającego się ognia władze ewakuowały w sobotę z pobliskiego klasztoru 50 osób.

  Strażacy podali, że w ciągu ostatniej doby wybuchło w Grecji około 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnym wiatrem.

  Relacje Reporterów 24

  Na Kontakt 24 dostajemy relacje Reporterów 24 z wyspy Zakintos.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prośba o informację
  We wtorek zaczynam wakacje na Zakyntos. Czy ktoś z obecnych na wyspie może podać informację jak wygląda sytuacja w okolicy Agrassi?
  ~Jaro /2019-09-16 00:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...