Informacje
 • Pożary lasów w Portugalii.
  Zginął strażak, trzech zostało rannych

  12-07-2020 20:40 Podsycaniu ognia sprzyja wysoka temperatura
  Płoną okolice Marsylii Foto: Shutterstock | Video: ENEX

  W wyniku pożarów lasów, do których doszło w masywie górskim Lousa, w dystrykcie Coimbra w środkowej Portugalii, trzech strażaków odniosło obrażenia, a jeden zginął - poinformowały władze gminy Miranda do Corvo.

  Ofiarą jest 59-letni strażak z dużym doświadczeniem. Mężczyzna zginął późnym wieczorem w sobotę. W niedzielę przed południem władze gminy Miranda do Corvo, leżącej w dystrykcie Coimbra, ogłosiły trzydniową żałobę. Poinformowały też, że od rana trwa dogaszanie pożaru w dotkniętym żywiołem rejonie masywu górskiego.

  W niedzielę rano wyrazy współczucia najbliższym zmarłego oraz rodzinom poszkodowanych strażaków przekazali prezydent i premier Portugalii, a także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ten ostatni ogłosił też wszczęcie śledztwa dotyczącego przyczyn pożaru.

  Wysoki stopień zagrożenia pożarowego

  Kilka godzin przed pojawieniem się ognia w Miranda do Corvo służby meteorologiczne wydały alert o możliwości wystąpienia burz z niewielką ilością opadów, ale z intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi w środkowej Portugalii.

  Według portugalskich synoptyków w niedzielę w całym kraju notowany jest wysoki stopień zagrożenia pożarowego, spowodowany niską wilgotnością powietrza, silnym wiatrem oraz wysoką, utrzymującą się powyżej 30 stopni Celsjusza, temperatura powietrza.

  W kolejnych dniach upały mają się nasilić, a temperatura w niektórych miejscach może przekroczyć 40 st. C. W poniedziałek w niemal całej Portugalii obowiązywać będą ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...