Informacje
 • Prawie 30 tysięcy zniszczonych domów.
  Czerwone alarmy w dorzeczu Jangcy

  13-07-2020 12:40 Trudna sytuacja w Chinach
  Chiny zmagają się z powodziami Foto: PAP/EPA/Liao Ziyuan | Video: Reuters

  Poziom wody w 33 chińskich rzekach wzrósł do najwyższego w historii pomiarów. Wiele regionów musi się przygotować na kolejny, groźny tydzień z ulewnymi deszczami.

  433 rzeki - a także jeziora, takie jak Dongting Hu, Poyang Hu i Tai Hu - przekroczyły poziomy ostrzegawcze w czerwcu, czyli od momentu rozpoczęcia sezonu powodziowego - przekazał podczas briefingu prasowego chiński wiceminister ds. zasobów wodnych Ye Jianchun.

  - Wchodząc w kluczowy okres zapobiegania powodziom od końca lipca do początku sierpnia, obecne tendencje pozostają groźne w dorzeczach Jangcy i jeziora Tai - mówił Ye Jianchun. Dodał, że ulewny deszcz, który nawiedził środkowe Chiny, skieruje się teraz na północ.

  Czerwone alarmy

  Powodzie dotknęły niemal 38 milionów ludzi w 27 prowincjach, regionach autonomicznych i gminach. 28 tysięcy domów uległo zniszczeniu - poinformował Zheng Guoguang, wiceminister ds. zarządzania kryzysowego. W chińskiej prowincji Jiangxi, mocno dotkniętej żywiołem, ewakuowano ponad trzy tysiące mieszkańców w niedzielę wieczorem po tym, jak znaleziono wyłom w wale pobliskiej rzeki.

  Chińskie władze wydały czerwone alarmy w całym dorzeczu Jangcy. Według danych ministerstwa gospodarki wodnej, w poniedziałek na ponad 70 stanowiskach przeciwpowodziowych przekroczono poziomy ostrzegawcze. Poziomy wody w Zaporze Trzech Przełomów, która w sobotę po raz piąty zmniejszyła objętość zrzutu w celu obniżenia poziomu wody w dole rzeki, osiągnął 53,2 metra. Jest on o 6,7 metra wyższy od poziomu ostrzegawczego.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...