Informacje
 • Prawie 300 litrów na metr kwadratowy deszczu w jeden dzień. Południe Francji pod wodą

  30-09-2014 13:21 Około 4 tys. osób musiało spędzić noc w schroniskach

  Mieszkańcy Montpellier już drugi raz w tym miesiącu zmagaja się z żywiołem

  ENEX

  Prawie 300 mm deszczu spadło w poniedziałek w Montpellier (południe Francji). W rezultacie drogami popłynęły rwące potoki, a około 4 tys. osób musiało zostać ewakuowanych i spędzić noc w prowizorycznych schroniskach.

  Mieszkańcy południowej części Francji z pewnością niemiło będą wspominać tegoroczny wrzesień. W połowie miesiąca zmagali się ze skutkami burz, w wyniku których zginęły cztery osoby, a od poniedziałku do wtorku rano pojawiły się tam kolejne nawałnice.

  Prawie 300 mm deszczu

  W rezultacie spora część Langwedocji znalazła się pod wodą. Najgorsza sytuacja panuje w Montpellier. Jak informują meteorolodzy, podczas zaledwie 3 godzin spadły tam aż 252 mm deszczu. Do godz. 20 odnotowano opad rzędu 295 mm. "To 47 proc. średniej rocznej wysokości opadu w tym rejonie" - informują eksperci.

  Noc w schronisku

  Jednak pod wodą znalazło się znacznie więcej miejscowości. W około 60 gminach departamentu Herault ogłoszono stan katastrofy naturalnej. Służby ratunkowe wzywane były setki razy. W Montpellier salę widowiskową Zenith przekształcono w schronisko, w którym umieszczono podróżnych z zablokowanych samochodów, a szkoły w regionie muszą opiekować się kilkuset dziećmi, które nie miały jak dotrzeć do domów. Według prefektury musiało nocować w nich łącznie około 4 tys. ludzi.

  Nieprzejezdne drogi

  Woda sparaliżowała transport drogowy. Francuski dziennik La Depeche Du Midi informuje, że 22 autostrady i drogi ekspresowe były zablokowane. W poniedziałek transport publiczny został zawieszony. Na szczęście na horyzoncie widać poprawę pogody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...