Informacje

 • Prawie 48 stopni Celsjusza. Australia
  płonie z gorąca, a ozon utrudnia oddychanie

  07-01-2018 15:40

  Służby apelują o rozsądek

  Temperatura w Sydney nie była tak wysoka od prawie 80 lat. Do pobicia rekordu najwyższej odnotowanej na obszarze metropolitarnym miasta zabrakło jedynie... niecałego pół stopnia Celsjusza.

  Na znacznym obszarze Sydney najgoręcej było w niedzielę około godziny 15 czasu miejscowego. W oddalonym o około 65 km na zachód Richmond o 14.30 temperatura wyniosła 46,3 st. C, a na przedmieściach stolicy Nowej Południowej Walii, w Bankstown, 45 st. C.

  Najwyższą temperaturę odnotowano w położonym około 50 kilometrów na zachód od Sydney miasteczku Penrith. Termometry wskazały tam aż 47,3 st. C. Dotychczasowy rekord temperatury dla obszaru metropolitarnego Sydney i okolic wynosił 47,7 st. C - jak poinformował Urząd Meteorologiczny stanu.

  W obserwatorium Hill Park w Sydney po 13 czasu miejscowego odnotowano 43,4 st. C.

  Zagrożenie pożarami

  W niedzielę dla większości obszaru metropolitarnego Sydney ogłoszono zagrożenie pożarowe, podczas gdy na przeważającym areale Nowej Południowej Walii ryzyko uznaje się za "bardzo wysokie".

  W samym Sydney oraz regionie Hunter obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia.

  Straż pożarna Nowej Południowej Walii przestrzegła mieszkańców, aby przygotowali się na ewentualny pożar. Zastrzegła, że jeśli rozważają opuszczenie swoich domów powinni zrobić to wcześniej.

  Niebezpiecznie dla zdrowia

  Australijskie Ministerstwo Zdrowia apeluje o picie dużej ilości płynów oraz ograniczenie czasu przebywania na wolnym powietrzu ze względu na wzrost zanieczyszczenia ozonem. Jest to skutek gorącej bezwietrznej pogody.

  W Sydney jakość powietrza w niedzielę była zła. Szczególnie źle działało to na osoby z przewlekłymi chorobami płuc oraz astmą.

  - Poziom ozonu jest wyższy na zewnątrz niż wewnątrz - powiedział lekarz środowiskowy dr Ben Scalley w sobotę. Zaznaczył, że takie niewychodzenie zmniejszy ryzyko przegrzania organizmu oraz zapobiegnie nadmiernemu wystawianiu się na działanie ozonu.

  Scalley ostrzegał również przed niebezpieczeństwem związanym z upałami, które mogą nadwyrężać nasz organizm, powodować odwodnienie, udar cieplny czy inne choroby wywołane przez wysoką temperaturę powietrza.

  Naczelna komisarz policji Nowej Południowej Walii Catherine Burn poinformowała, że aktywowano specjalny stanowy plan mający na celu zapewnienie koordynacji działania służb ratunkowych.

  Przestrzegła również, żeby nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach. Jak zaznaczyła "samochody w takim upale bardzo, bardzo szybko zamieniają się w piekarnik".

  10 utonięć od początku grudnia

  Stanowe Sportowe Ratownictwo Wodne apeluje do ludzi udających się na plażę o ostrożność - od początku grudnia utonęło już 10 osób.

  O życie walczy 48-latek po tym, jak w sobotę znaleziono go dryfującego na wodzie w Sandon Point Beach. Z kolei 35-letniego mężczyznę zabrano do szpitala w stanie stabilnym. Wyciągnięto go półprzytomnego z rzeki Hawkesbury w Lower Portland.

  W położonym na południe od Sydney Melbourne pod domy mieszkalne podchodzi ogień - okoliczne lasy płoną. Sprzyja temu wysoka temperatura, również w stanie Wiktoria przekraczająca 40 st. C. W niektórych regionach termometry odnotowały nawet 45 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dokąd zmierza klimat Ziemi
  Zmiany klimatu naszej planety stały się faktem.Rekordowe upały w Sydney od prawie 80 lat.Rekordowe mrozy w Nowym Jorku od 120 lat. Chiny walczą z zimą i wielkim śniegiem. W Europie ciepła,chwilami chłodniejsza jesień z częstymi silnymi sztormami. Dokąd zmierza nasz klimat? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.Na podstawie literatury historycznej i nie tylko,takie zawirowania w pogodzie towarzyszyły na 'krótko' przed małą epoką lodowcową.
  ~Lech /2018-01-07 19:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...