Informacje
 • Prawie 90 martwych słoni. Zginęły w miejscu,
  które dotąd było dla nich rajem

  06-09-2018 08:44 Makabryczne odkrycie w Botswanie

  Prawie 90 martwych słoni odnaleziono w północnej Botswanie. Zdaniem przedstawiciela organizacji chroniącej te zwierzęta odkrycie pokazuje "bezprecedensową" skalę kłusownictwa w tym południowoafrykańskim kraju.

  Jak we wtorek poinformowała amerykańska telewizja CNN, na ciała zwierząt natknęli się pracownicy organizacji Elephants Without Borders (Słonie Bez Granic). Poinformowali, że podczas audytu przeprowadzonego w 2014 roku odnaleźli dziewięć martwych słoni. Tym razem było ich prawie 90. Różnica jest kolosalna. Warto nadmienić, że tegoroczny audyt słoni jeszcze się nie skończył.

  - Choć w tym roku natykaliśmy się już na przypadki kłusownictwa, skala nie była tak wielka jak teraz. To bezprecedensowe - mówił Mike Chase, założyciel organizacji Elephants Without Borders, telewizji CNN. - Ostrzegano nas, że styl kłusownictwa, z jakim spotykaliśmy się w Afryce Wschodniej i na północy Mozambiku, może rozprzestrzeniać się na południe. Tym, co mnie zdumiewa, jest skala i szybkość, w jakiej to się dzieje - dodał.

  Nie zginęły na raz

  Thato Raphaka, stały sekretarz do spraw gruntu, wody i usług sanitarnych w rządzie Botswany, zaznaczył, że słonie nie zginęły w tym samym czasie, a audyt prowadzony przez Elephants Without Borders uwzględnił także 53 słonie, o których rząd wiedział już wcześniej. Słonie te miały zginąć z powodów naturalnych, a także ze względu na "odwetowe zabójstwa będące wynikiem konfliktów pomiędzy ludźmi a dzikimi zwierzętami".

  W odpowiedzi na oświadczenie Raphaki Chase podał, że Elephants Without Borders nigdy nie informowała o tym, że słonie zginęły za jednym razem. Dodał, że Botswana, gdzie żyje największa populacja słoni w Afryce, dotąd była uważana za raj dla tych zwierząt. Niestety to się zmienia - zaznaczył.

  Wytrzebienie słoni, rozbrojenie jednostek

  Wcześniej polowania dla pozyskania kości słoniowej zdarzały się tuż przy granicach Botswany, obecnie kłusownicy zapuszczają się w głąb tego kraju aż do delty rzeki Okawango. Tę zmianę Chase przypisuje dwóm czynnikom: kłusownictwu w Angoli i Zambii, które niemalże doprowadziło do wyginięcia tamtejszych słoni, a także rozbrojeniu walczącej z kłusownictwem w Botswanie jednostki APU.

  Otisitswe Tiroyamodimo, szef Departamentu Dzikiej Przyrody i Parków Narodowych, zapytany przez CNN o kwestię odebrania broni funkcjonariuszom APU, odmówił komentarza. Raphaka z kolei odpowiedział, że rozbrojenie APU nie wytworzyło "próżni w operacjach antykłusowniczych, a jednostki departamentu nadal odgrywają kluczową rolę w walce z działaniami przeciw dzikiej przyrodzie, tyle że za pomocą innych środków".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • niepowetowana strata :(
  nie miliony dolarów są w tym przypadku niepowetowaną stratą ale właśnie życie tych słoni i słoni, które by się narodziły z żyjących właśnie tych słoni. A kłusownikom , tak jak kiedyś złodziejom, na czole wytatuować należny znak kłusownik!
  ~Marta /2018-09-06 12:28
 • Od zarania dziejów
  prymityw był zawsze prymitywem i do takiego niczym innym się nie trafi jak tylko siłą. Odebranie broni jednostce zwalczającej kłusownictwo jest niemal zaproszeniem do prawie bezkarnego kłusowania. Zawsze na nadmiernej humanitarności restrykcyjnej korzystają głównie przestępcy.
  ~piotron /2018-09-06 10:49
 • rozwiązanie
  Dobrym rozwiązaniem by było jakby bogacze płacący za zastrzelenie lwów, bawołów, nosorożców, żyraf, itd. płacili tą kasę za możliwość odstrzału kłusowników - ciekawe ilu by było chętnych jakby wiedzieli, że zwierzyna w obronie też może zastrzelić...
  Oczywiście to co napisałem nie jest serio, ale i to i to stanowi problem dla dzikich zwierząt...
  ~heblu /2018-09-06 09:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...