Informacje
 • Próba przemytu pięciu tysięcy żywych pijawek w reklamówce. Na Rosjanina nałożono karę

  30-05-2019 16:46 Były to pijawki lekarskie

  Mężczyzna zapłacił 15 tysięcy dolarów kary

  Environment Canada

  Pewien Rosjanin próbował wwieźć do Kanady prawie pięć tysięcy pijawek. Mężczyzna został złapany przez celników, a w ubiegłym tygodniu kanadyjski sąd nałożył na niego karę w wysokości 15 tysięcy dolarów.

  Rojsjanin Ippolit Bodunow 17 października 2018 roku został zatrzymany przez pracowników służby celnej portu lotniczego Toronto-Lester B. Pearson. Mężczyzna przyleciał z Rosji i przetrzymywał w swojej walizce 4788 żywych pijawek. Zwierzęta trzymane były w reklamówce wielokrotnego użytku, a wyczuł je pies przeszukujący bagaże.

  - To jest pierwszy nielegalny import pijawek na tak dużą skalę w naszym kraju - powiedział Gerry Brunet z agencji rządowej do spraw Środowiska i Zmian Klimatycznych Kanady (ECCC).

  Wszystkie przeżyły

  Wszystkie pijawki były żywe i zostały przewiezione do Królewskiego Muzeum w Ontario. Zoolog badający bezkręgowce Sebastian Kvist zidentyfikował je jako pijawki lekarskie Hirudo verbana zagrożone wyginięciem. 240 z nich zostało zabranych do Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej. Po zbadaniu zawartości żołądków pijawek okazało się, że zostały one złapane na wolności.

  24 maja sąd w Ontario wydał wyrok. Rosjanin złamał kanadyjskie prawo dotyczące ochrony dzikich zwierząt i roślin i został ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy dolarów. Sąd zakazał mu też importowania, eksportowania oraz posiadania jakichkolwiek zwierząt objętych ochroną.

  - Kanada nie toleruje wykorzystywania zagrożonych gatunków dla zysku - zaznaczył Brunet.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...