Informacje
 • Próbował uciec przed lecącym dzierzbowronem. Rowerzysta zmarł w szpitalu

  18-09-2019 08:38 Ptaki bronią swojego potomstwa
  Puszczyk uralski na Śląsku Foto: Wikipedia/Alexis Hilton Hope (CC BY-SA 3.0) | Video: Mirosław Wąsiński/Lasy Państwowe

  Rowerzysta próbował uchronić się przed atakiem dzierzbowrona. Spadł z roweru, a po przewiezieniu do szpitala zmarł. W Australii do ataków tych ptaków dochodzi najczęściej na wiosnę. Bronią w ten sposób swojego potomstwa.

  76-letni mężczyzna próbował uniknąć zderzenia z dzierzbowronem (łąc. Gymnorhina tibicen). Uderzył w ogrodzenie i upadł na ziemię. Z poważnymi obrażeniami głowy został śmigłowcem przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł. Do wypadku doszło w niedzielę w parku w mieście Wollongong na południe od Sydney.

  Metoda obrony

  Na wiosnę - która w Australii rozpoczyna się wraz z początkiem września - część dzierzbowronów staje się agresywna i atakuje ludzi, którzy znajdują się blisko gniazd. Zdarza się to szczególnie w przypadku rowerzystów.

  Okres lęgowy tych ptaków rozpoczyna się w sierpniu, a atakując chcą ochronić swoje młode. Odwiedzający Australię czasami mogą spotkać ludzi chodzących z wielkimi kijkami albo rowerzystów noszących kaski z kilkunastoma trytytkami zapiętymi tak, aby wystawały w górę. W ten sposób chcą się uchronić przed atakami dzierzbowronów.

  Mają ostre dzioby

  Dorosłe ptaki mają bardzo ostre dzioby, krzepką budowę i osiągają od 37 do 43 centymetrów długości. W 2018 roku w Perth dzierzbowron niemal oślepił kilkuletnie dziecko - ptak podleciał i zaatakował je w wózku dziecięcym.

  Jak podaje witryna Magpie Alert, prowadzona przez lokalną społeczność, do tej pory w 2019 roku odnotowano 1570 ataków dzierzbowronów, z czego 189 skończyło się obrażeniami ciała. Liczba ta może wzrosnąć - w ubiegłym roku na wiosnę odnotowano ponad trzy tysiące takich incydentów.

  Najlepiej nie machać rękami

  Dzierzbowrony są w Australii chronionym gatunkiem. Nie wolno ich zabijać, ani zabierać im jaj.

  Jak czytamy na stronie Magpie Alert, obrażenia pojawiają się najczęściej, gdy rowerzyści spadają ze swoich rowerów, podobnie jak w przypadku mężczyzny w Wollongong. Amatorom jazdy na dwóch kółkach doradza się, by podczas sezonu lęgowego zsiadać z roweru i zachować spokój oraz nie machać rękami. Każdy gwałtowny ruch może prowokować ptaki do kolejnych ataków.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • krukowate...
  Krukowate tak mają, niestety... Prócz tego, że są inteligentne, są też agresywne... Ciekawość, inteligencja, chęć do nauki, podpatrywanie ludzi... Ale i brutalny atak, gdy czują się zagrożone... U nas w kraju, to wrony siwe tak czasem atakują ludzi... Natomiast biada kotu, gdy dopadną go wrona i sroka!!! ;)
  ~andzia /2019-09-18 13:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...