Informacje
 • "Pył jest dosłownie wszędzie". Relacja Reportera 24 po erupcji El Popo

  18-04-2016 21:13 Meksykański wulkan ciągle aktywny
  "Pył jest dosłownie wszędzie". Relacja Reportera 24 po erupcji El Popo

  Pył z meksykańskiego wulkanu

  Fot.: Kontakt 24/Paweł, film: webcamsdemexico.com

  Mieszkańcy Puebli, miasta położonego 70 km od Meksyku, po raz kolejny odczuwają skutki działalności wulkanu Popocatepetl. Po ostatnich erupcjach powietrze wypełnił pył. Biały proszek zasłał chodniki. Przebywający w Puebli Reporter 24 Paweł przedstawia na zdjęciach, co dzieje się w mieście.

  Wulkan Popocatepetl (El Popo), uznawany za jeden z najgroźniejszych na świecie, znowu utrudnia życie mieszkańcom Meksyku.

  Jak podaje dziennik El Pais, w wyniku kilku erupcji wulkanu pobliską Pueblę wypełniła chmura pyłu. W mieście ogłoszono żółty alarm. W związku z tym zaleca się mieszkańcom rozsądne gospodarowanie wodą i żywnością.

  "Pył zalega dosłownie wszędzie"


  O tym, jak bardzo wulkaniczny pył utrudnia życie mieszkańców dwumilionowego miasta, przekonał się Reporter 24 Paweł, który wysłał zdjęcia na Kontakt 24.

  - Życie po takim opadzie pyłu jest cięższe niż zwykle, gdyż jest trudny do usunięcia, kiedy nie ma opadów. Pył ten zalega dosłownie wszędzie. Dobrym przykładem jest stary rynek w Puebli, Zocalo, gdzie dookoła jest pełno restauracji z letnimi ogródkami. Usunięcie tego opadu wulkanicznego ze stolików i krzeseł nie jest łatwe. Dodatkowo jest on dość szkodliwy. Gdzieniegdzie widać Meksykanów chodzących w maskach - relacjonował Reporter 24 Paweł.

  Jak w poniedziałek poinformowało Krajowe Centrum Zapobiegania Katastrofom (Centro Nacional de Prevención de Desastres-CENAPRED), o godzinie 02.32 tamtejszego czasu zarejestrowano zwiększenie aktywności sejsmicznej połączonej z emisją popiołów wulkanicznych, sięgających do poziomu 3 km nad kraterem.

  W związku z aktualną sytuacją wyłączono lotnisko w Puebli.

  El Popo znowu aktywny

  Ze skutkami erupcji wulkanu zmagali się mieszkańcy miasta już pod koniec marca. Ogłoszono wtedy alert drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  Popocatepetl, zakochany wojownik

  Z wulkanem, będącym drugim najwyższym szczytem Meksyku (5452 metry), wiąże się niezwykła opowieść.

  Jak mówi legenda, Popocatepetl był kiedyś wojownikiem zakochanym w księżniczce Iztaccíhuatl. Kiedy do ukochanej doszły fałszywe wieści, że jej mężczyzna zginął na polu walki, ta zmarła z tęsknoty. Popocatepetl zabrał jej ciało i pochował w górach. Bogowie zlitowali się nad nieszczęśliwymi kochankami i zamienili ich w dymiące szczyty.

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...