Informacje

 • Raj runął jak domek z kart.
  "Jakby ktoś zrzucił bombę"

  09-09-2017 17:16

  Barbuda doszczętnie zniszczona

  Niewielką karaibską wyspę nawiedził potężny huragan, który niemal całkowicie ją zdemolował. Nagranie z drona świadczy tylko o jednym: Barbuda zmieniła się w gruzowisko.

  Barbuda została zniszczona podczas ataku potężnego huraganu Irma, a już wkrótce dotrze do niej równie groźny huragan Jose.

  "Widać tylko zniszczenia"

  Nagranie z drona amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN nie pozostawia wątpliwości, że raj został utracony. Na filmie widać porozrywane przez wichurę domy, kikuty drzew, gruzowisko przykryte warstwą konarów, dachówek i błota.

  - Widać tylko zniszczenia, szczerze mówiąc - powiedział jeden z mieszkańców, który zdążył się ewakuować. - Jakby ktoś zrzucił bombę. Całą wyspę po prostu zmiotło, mało który dom jeszcze stoi - przyznał.

  Dziennikarka CNN Leyla Santiago, która odwiedziła wysepkę w piątek, określiła to, co ujrzała, mianem "bezwarunkowego zniszczenia".

  - To właściwie rumowisko. Ludzi to absolutnie przerosło - opisuje. - Teraz nie chodzi już nawet o to, by uratować wyspę, lecz by uratować jej mieszkańców. Oni [służby ratunkowe - przyp. red.] próbują ich stamtąd wydostać - wyjaśnia.

  Prawie nic nie zostało

  Zagrożenie jest jak najbardziej poważne, a ci spośród 1800 mieszkańców wyspy, którym nie udało się zbiec przed Irmą, są pospiesznie ewakuowani przez flotę promów na pobliską wyspę Antiguę.

  Narodowe Centrum ds. Huraganów potwierdziło informację, że drugi huragan dotrze do Barbudy w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego. Meteorolodzy zapowiadają potężną nawałnicę, wysokie i niszczycielskie fale oraz ulewny deszcz.

  Huragan Irma uderzył w Barbudę jako huragan piątej kategorii w środę, doprowadził do śmierci jednej osoby i - zdaniem Gastona Browne'a, premiera Wysp Antigua i Barbuda - zniszczyła aż 95 procent wyspy. Browne oszacował, że odbudowa infrastruktury pochłonie 100 milionów dolarów.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • lipa,
  przepisy bydowlane powinny rególować materiały budowlane w strefie huraganów , niie powinno byc tak ze w takim miejscu buduje sie z kartonu , przykład europa chorwacja , wiatry bora , budynki z żelbetu również z dachami a dachówka ceramiczna przykręconaśrubami , da się?
  ~joo /2017-09-09 22:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...