Informacje
 • Raj zalany wodą. Powodzie błyskawiczne na Krecie

  08-04-2019 18:24 Nie ma doniesień o rannych

  Intensywne opady deszczu od kilku dni nękają Grecję. Sytuacja najgorzej wygląda na Krecie, gdzie w wyniku ulew pojawiły się powodzie błyskawiczne. To już trzecia powódź od połowy lutego na tej wyspie.

  Sobotnie obfite opady deszczu doprowadziły do zalania dróg i mostów w regionie Heraklion na Krecie. W sąsiedniej jednostce administracyjnej - Lasithi - wody powodziowe uwięziły kilka osób w domach.

  W poniedziałek służby ratownicze wypompowywały wodę z budynków, hoteli i domków letniskowych.

  Powodzie zniszczyły wiele hektarów pól uprawnych i kilometry dróg. Dodatkowe zniszczenia pojawiły się w wyniku osuwisk wywołanych opadami deszczu. Manolis Kokosalis, burmistrz gminy Archanes-Asterousia, gdzie pojawiły się największe szkody, stwierdził, że najgorzej sytuacja wyglądała w wioskach Pyrgos, Harakas i Sampania.

  Nie pojawiły się żadne doniesienia o rannych ani ofiarach śmiertelnych.

  Nie tylko Kreta

  Nie tylko Kreta doświadczyła gwałtownej pogody. Zniszczenia odnotowano również w Attyce - szczególnie w miastach Neos Voutaz i Mati oraz w Peloponezie. Bardzo źle było w miejscowościach Saronida, Keratea, Anthousa, Porto Rafti i Kakia Thalassa, w których w ubiegłym roku doszło do poważnych pożarów.

  Kolejna w sezonie

  Burmistrz Kokosalis prosił wszystkich obywateli, aby unikali podróży i zachowywali ostrożność. Prognozy mówią, że taka pogoda może utrzymać się jeszcze we wtorek.

  Kreta jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą grecką. Jest także 88. największą wyspą na świecie i piątą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, po Sycylii, Sardynii, Cyprze i Korsyce. Od połowy lutego na Krecie pojawiły się już trzy powodzie błyskawiczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...