Informacje
 • Rdzawe niebo nad Portugalią.
  Pożary trudne do opanowania

  09-08-2018 08:33 Portugalia w ogniu

  Opanowanie portugalskich pożarów może zająć jeszcze wiele dni - mówił premier Portugalii Antonio Costa. Ogień zbliża się do miasta Silves na południu kraju. Dym gęstnieje, a mieszkańcy mówią, że "sypie śniegiem". Akcję gaśniczą krytykują strażacy.

  Pożary trawią południową Portugalię już od kilku dni. Premier Antonio Costa poinformował, że opanowanie ognia potrwa jeszcze wiele dni. - To jest operacja gaśnicza, która potrwa jeszcze długo - zaznaczył.

  Wcześniej w telewizji powiedział, że w zeszłym tygodniu wybuchło 500 pożarów. Jeden z nich "wymknął się spod kontroli". Płoną lasy eukaliptusowe i sosnowe. Około 30 osób trafiło do szpitala z poparzeniami i zatruciami dymem. Z okolic Monchique, jednego z pierwszych regionów zajętych przez ogień, ewakuowano prawie 200 osób.

  Jak podaje agencja informacyjna Reutera, w akcję zaangażowano około 1450 strażaków. Wspomaga ich około 450 wozów i kilkanaście śmigłowców, które w wodę zaopatrują się w Oceanie Atlantyckim.

  "Naprawdę się boję"

  Zdjęcia z przybrzeżnej miejscowości Olhos de Água, na zachód od Faro, wysłał na Kontakt 24 internauta o nicku adam_majewski0xrn. Widać, jak niebo przybrało od dymu rdzawy odcień.

  Ogień zbliża się do miasta Silves w popularnym wśród turystów rejonie Algarve. Dym gęstnieje. Mieszkańcy tej oddalonej od wybrzeża o 10 kilometrów miejscowości mówią, że "sypie popiołem".

  - Tak, naprawdę się boję. To trzeci raz, gdy doświadczam pożaru. To bardzo skomplikowane - stwierdził Amando Faustino, mieszkaniec miejscowości Foia, również leżącej w Algarve.

  - To jest tragedia, naprawdę tragiczny czas. Ci wszyscy ludzie mieszkający tutaj i dalej od Silves... To jest bardzo, bardzo smutne i potrzeba więcej pomocy - zauważył Brytyjczyk również mieszkający w Foia Ken Mandsfield.

  "Brak przygotowania i dezorganizacja"

  Akcję gaśniczą krytykują strażacy, wymieniając zwłaszcza dezorganizację. - Strażacy z portugalskich miast, takich jak Lizbona, nie wiedzą, co robić - zaznaczył strażak ochotnik Rui Nunes. - Brak przygotowania i dezorganizacja przyczyniły się do rozprzestrzenienia ognia. Strażacy z miast wiedzą, jak radzić sobie z wypadkami drogowymi i pożarami miejskimi, ale pożar lasu to zupełnie co innego - dodał.

  Na najbliższe dni w rejonie Algarve prognozuje się temperaturę przekraczającą 30 stopni Celsjusza i zero opadów.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Portugalia
  Straszne są tamtejsze pożary. :( Mam nadzieję, że niebezpieczeństwo zażegnane na długi czas.
  ~Polek /2018-08-17 13:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...