Informacje

 • Rekordowe opady śniegu.
  W jeden dzień nasypało tyle, co w rok

  23-02-2019 13:50

  W stanie Arizona śnieg pada rzadko

  Przy życiu utrzymał ich sos taco Foto: US National Weather Service Flagstaff Arizona | Video: Deschutes County Sheriff's Office Oregon

  Intensywna zimowa burza natarła w czwartek na Arizonę. Z powodu opadów śniegu wiele dróg, szkół i urzędów zamknięto.

  Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) określiła burzę jako "nieprzeciętną", ponieważ zima rzadko przynosi tak ogromne opady w południowo-zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

  Na lotnisku w mieście Flagstaff w stanie Arizona w czwartek spadło prawie 90 centymetrów śniegu. To pierwszy tak śnieżny dzień w historii tego portu lotniczego, dlatego podjęto decyzję o jego zamknięciu. W ciągu ostatnich dni pracownik lotniska Chad Williamson kilkakrotnie czyścił pasy startowe. - Największym problemem są nasze rynny. Nie wiem, jak wytrzymają ciężar tego lodu - martwił się mężczyzna, bo z dachu budynku zwisały ogromne i niebezpieczne sople.

  Utrudnienia w kursowaniu samolotów wystąpiły również na lotniskach w Denver i Tuscon.

  Gwałtowna i niebezpieczna pogoda

  W mieście Payson, leżącym około 140 kilometrów na północny wschód od Phoenix, śnieg uniemożliwił poruszanie się po miejskich trasach. Padł rekord - w czwartek odnotowano tam opady dochodzące do ponad 60 centymetrów. Tyle wynosi tam średnia roczna suma opadów. Z powodu ryzyka lawinowego wstrzymano ruch na odcinku autostrady biegnącym na północ od Durango w Kolorado.

  Jak mówią meteorolodzy, cykl ciągłego rozmarzania i zamarzania oraz utrzymujące się masy powietrza mogą spowodować kolejne utrudnienie - ograniczające widzialność mgły.

  W północnej Arizonie, południowej Nevadzie i południowo-zachodnim Kolorado szkoły i urzędy państwowe zamknięto z powodu gwałtownych opadów i oblodzeń na drogach. - To jeszcze nie koniec, wciąż podróżowanie jest niebezpieczne - powiedział Mark Stubblefield, meteorolog z Flagstaff.

  Dachy mogą nie wytrzymać

  Ponieważ nie było pewności, że dachy wytrzymają ciężar śniegu niektóre sklepy też zamknięto.

  Opady sięgające ponad 97 centymetrów śniegu spowodowały, że do Mount Lemmon, popularnej miejscowości turystycznej w Arizonie, nie mogli dostać się nawet mieszkańcy. Z pogody cieszyli się jednak narciarze przebywający w ośrodku Wolf Creek w Kolorado, gdzie opady przekroczyły 76 centymetrów.

  Klimat Arizony

  Taka pogoda nie jest typowa dla stanu Arizona, ponieważ to jeden z najcieplejszych regionów USA. Panuje tam suchy podzwrotnikowy i zwrotnikowy klimat. Latem średnia temperatura potrafi sięgnąć 35 stopni Celsjusza, zaś maksymalnie termometry pokazały 55 st. C.

  W lutym średnia temperatura wynosi 14,6 st. C, zaś opady - zazwyczaj deszczu - nie przekraczają 19,6 litrów na metr kwadratowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...